szerző:
MLF
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A főpolgármester felé kerül a helyettese, a parlamenttől pedig búcsúzik egy fideszes képviselő Orbán Viktor döntése után. Kinevezték a kormányhivatalok vezetőit.

Tarlós István helyettese – aki korábban többször összeütközött főnökével – lett a budapesti önkormányzatot is felügyelő, ellenőrző kormányhivatal vezetője. György Istvánt Lázár János javaslatára Orbán Viktor nevezte ki július 1-i hatállyal. A posztjáról leköszönő főpolgármester-helyettes mellett 19 kormánymegbízottat neveztek ki a Magyar Közlöny keddi száma szerint.

A 2800 főt foglalkoztató, az ország egy legnagyobb hivatalának számító budapesti kormányhivatalt eddig Pesti Imre vezette. Ő viszont befutó helyet kapott a Fidesz országos listáján, így április 6-án bekerült az Országgyűlésbe. Regionális igazgatóként a párt szervezésében is fontos szerepet játszó – közvetlenül a pártelnöknek alárendelt – Pesti 2011 óta irányította a fővárosi kormányhivatalt, melyet a közigazgatási reform részeként még 2010-ben állított fel a kormány.

Az előző parlamenti ciklusban született összeférhetetlenségi szabályok miatt Pesti nem tarthatta meg egyszerre a képviselői és a hivatalvezetői posztját. Az utóbbiról le kellett mondania: 9 hasonló helyzetben lévő fideszes kollégájával együtt május 5-én megszűnt a kormánymegbízotti mandátuma. A kormányhivatali vezetők megbízatása a miniszterelnök mandtátumával együtt ér véget. Bár Orbán Viktor lett újra a kormányfő, formálisan újra ki kellett nevezni a kormánymegbízottakat - legalább is azt a 8 embert, aki a 20-ból folytathatja a munkáját a hivatal élén.

György Tarlós felé

György István 1990-től 2002-ig 12 éven át vezette a Fidesz támogatásával Kőbányát. 2010-ben Tarlós István első számú helyettese lett, de 2012-ben, amikor a fővárosi Fidesz-frakció a főpolgármesterrel konfrontálódva megszavazta a busztendert, Tarlós elvonta a jogosítványai egy részét. György akkor ingerült nyílt levélben reagált a főpolgármester lépésére.

György István - hivatalvezető lett
Túry Gergely

György tavasszal Kőbányán indult az országgyűlési választáson, de elbukott a szocialista Burány Sándorral szemben. Később szeretett volna visszatérni Kőbánya élére, de a Fidesz ragaszkodott a 2010-ben 48 százalékkal győző Kovács Róbert újrázásához. A fővárosi közgyűlés átalakításával viszont Györgynek arra sincs esélye, hogy bekerüljön a közgyűlésbe, hiszen annak csak polgármesterek, vagy polgármester-jelöltek lehetnek ősztől a tagjai.

A második Orbán-kormány által létrehozott kormányhivatalok egyik kiemelt feladata a helyhatóságok és kisebbségi önkormányzatok törvényességi ellenőrzése. Tehát a kerületi önkormányzatok mellett a fővárost is figyeli és ellenőrzi, hogy a döntések megfelelnek-e a jogszabályoknak (a kormányhivatalok a 2010 előtt megszüntetett közigazgatási hivatalok feladatkörét is megkapták).

Meggondolta magát

Rácz Róbert
parlament.hu

György mellett 10 új kormányhivatali vezetőt kellett most kinevezni. Ebből 9 helyen azért van változás, mert a vezetők fideszes politikusok, országgyűlési képviselők, és az összeférhetetlenség miatt nem maradhatnak posztjukon. Most, hogy újra győztek a választáson választaniuk kellett, és ők a parlamenti széket választották. Az egyik újraválasztott képviselő viszont meggondolta magát: Rácz Róbert úgy döntött, hogy mégiscsak a hivatali posztot választja Hajdú-Biharban, pedig május 5-én egyszer már megvált ettől a hivatalától.

Rácz listáról került a parlamentbe, tehát nem kell új választást kiírni, a párt elnöksége eldönti, ki kerül a helyébe. A választási listán befutó helyen egy XI. kerületi képviselő, Király Nóra áll – az ő férje Simicska Lajos egyik cégének vezetője –, a következő a listán a parlamentből több ciklus után kiesett Révész Máriusz, Orbán egykori szóvivője

Ugyanakkor három – a tolnai, a somogyi és a békési – hivatal élén változás lesz, új megbízottakat neveznek ki. A békésit Gajda Róbert – gyulai alpolgármester, volt fideszes parlamenti képviselő – fogja irányítani. A Somogy megyei hivatalt az eddigi főigazgató, Neszményi Zsolt veszi át. A tolnait pedig Horváth Kálmán kapta: ő 2009 óta vezeti a Fidesz szerkszárdi szervezetét, a párt helyi kampányfőnöke volt.

Őket nevezték ki:

Demeter Ervin - Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal
Gajda Róbert - Békés Megyei Kormányhivatal
György István - Budapest Főváros Kormányhivatal
Harangozó Bertalan - Vas Megyei Kormányhivatal
Horváth Kálmán - Tolna Megyei Kormányhivatal
Horváth Zoltán - Baranya Megyei Kormányhivatal
Juhász Tünde - Csongrád Megyei Kormányhivatal
Kállai Mária - Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal
Kancz Csaba - Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal
Kovács Ernő - Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal
Kozma Péter - Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal
Neszményi Zsolt - Somogy Megyei Kormányhivatal
Pajtók Gábor - Heves Megyei Kormányhivatal
Rácz Róbert - Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal
Rigó Csaba Balázs - Zala Megyei Kormányhivatal
Simon László - Fejér Megyei Kormányhivatal
Szabó Sándor - Nógrád Megyei Kormányhivatal
Széles Sándor - Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal
Takács Szabolcs - Veszprém Megyei Kormányhivatal
Tarnai Richárd - Pest Megyei Kormányhivatal

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

M. László Ferenc Itthon

Tarlós nyakába ültetik a vele vitázó helyettesét

A főpolgármester helyettesét tehetik meg a főpolgármester felügyelőjének – értesült a hvg.hu. Mivel György István áprilisban nem nyert Kőbányán és polgármesterjelölt sem lett, a következő ciklusban poszt nélkül maradhat. Viszont a fővárosi kormányhivatal élén üresedés van, forrásaink szerint a kormányban Györgyöt akarják megbízni a feladattal. A főpolgármester és helyettese viszonyát az elmúlt években több vita is megterhelte.