HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Szorít az idő: a legújabb kutatások szerint az oxitocinrendszer már hároméves korra kialakul.

A szeretet- vagy boldogsághormonnak is nevezett oxitocinról köztudott, hogy szerepet játszik az anyai viselkedés, a társas és a partnerkapcsolatok alakításában.

Ausztrál tudósok átfogó elemzésnek vetették alá az oxitocinnal kapcsolatos nemzetközi kutatásokat, és azt találták, hogy a hormon rendszerének kora gyerekkori fejlődési elégtelensége összefüggésben állhat a szenvedélybetegségek iránti fogékonysággal.

Mint Femke Buisman-Pijlman kutatásvezető a Medical News Today című orvosi lapnak elmondta, ez a hormon megvéd a stressztől, és ellensúlyozza a drogok okozta örömöt, de csak ha rendszere rendben kifejlődött.

Mivel az oxitocinrendszer kialakulása nagyjából hároméves korig tart, ez az a kritikus időszak, amelynek ártalmai (a problémás szüléstől az elhanyagoláson, a bántalmazáson át a fertőzésekig számos hatás beletartozhat) azt okozhatják, hogy az egyén később kevésbé ellenállóan reagál az addiktív szerekre.

Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, május 26-án megjelent számában olvashat, mely test és lélek egymásra hatásával foglalkozik: Hogyan lehetünk harmóniában a testünkkel? Mit üzennek a betegségeink? Mi áll evési zavaraink hátterében? Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat – a kiadónál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!