szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívül különös esetekről érkeznek beszámolók Európa ibériai partjaitól: orkák, más néven gyilkos bálnák támadtak meg és süllyesztettek el három hajót is, és szakemberek szerint ezt a viselkedést az állatok társai is lemásolják.

Május 4-én a Live Science beszámolója szerint három orka támadott meg egy vitorlást, és tett kárt a hajó kormánylapátjában. A háromból két orka kisebb példány volt, utóbbiak hátulról rázták a kormánylapátot, míg a nagyobb oldalról ütlegelte a hajót teljes erejéből.

A hajó kapitányának elmondása szerint a kisebb gyilkos bálnák a nagyobb társukat is utánozták, megfigyelve a technikáját. A legénységet végül sikerült kimenteni, a hajót pedig elvontatták, ám olyan súlyosan megsérült, hogy végül elsüllyedt, mielőtt még megérkezett volna a kikötőbe.

Korábban több hasonló eset is volt, már 2020 májusa óta megfigyelhetők az Ibériai-tenger partjainál, és egyre gyakoribbak – ezzel már egy, a Marine Mammal Science folyóiratban 2022 júniusában megjelent tanulmány is foglalkozott. A jelek szerint a támadások középpontjában jellemzően vitorláshajók állnak, és a mintázat is hasonló: az orkák a hajók hátsó része felől támadnak, és a kormánylapátot kezdik ütni. Mindezt addig teszik, amíg meg nem állítják a megtámadott hajót, utána alábbhagy az érdeklődésük. Alfredo López Fernandez, a portugáliai Aveiro Egyetem munkatársa kiemelte: a legtöbb ilyen találkozás ártalmatlan, 2020 óta több mint 500 esetet regisztráltak, és csak három hajó süllyedt el.

A hajókkal szembeni agresszió azonban már egy másik kérdés, véli a szakember. A kutatók szerint valamilyen traumatikus esemény változtathatta meg egy gyilkos bálna viselkedését, amit aztán az orkapopuláció többi tagja is ellesett.

Szívszorító felfedezést tettek a gyilkos bálnákról, óriási áldozatot hoznak az anyák a fiaikért

A Csendes-óceán északi részén élő gyilkos bálnák tanulmányozása során kiderült, hogy az anyák „életre szóló áldozatot" hoznak fiaikért.

A kutatók azt is tudni vélik, hogy mely példány indíthatta el ezt a jelenséget, ugyanis egy White Gladis névre keresztelt nőstény ütközhetett egy csónakkal, vagy eshetett csapdába egy illegális halászat során, ez pedig megváltoztathatta a viselkedését.

A tanulmány szerint, mivel az orkák társas lények, könnyen eltanulják, valamint utánozzák mások viselkedését is – ez megnyilvánul a támadások hasonlóságában is, melyek során általában a kormánylapátot kezdik el harapni, elhajlítani vagy eltörni.

A szokatlan viselkedés mögött ugyanakkor játékos szándék is állhat, vélik a kutatók, amit szintén eltanulhattak más példányok. Az orkák ugyanis rendkívül kíváncsi és játékos állatok, így elképzelhető, hogy nem is agresszióról van szó – bár emberi szemszögből ez természetesen másként csapódhat le.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!