Financial Times: a befektetői aggodalmakat növeli a népszavazás
Magyarország politikai stabilitása és a külföldi befektetőket vonzó képessége körül vet fel aggályokat a hétvégi népszavazás eredménye - vélte kedden, Brüsszelben megjelenő kontinentális kiadásában napvilágot látott cikkében a Financial Times című brit napilap.
A patinás újság - az Európai Unió bürokratáinak első számú kedvence - úgy értékelte, hogy miközben a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj elutasítása nem meglepetés, a részvételi arány és a magas elutasítási mérték példátlannak mondható. Az a kilátás, hogy fontos kormánytörekvéseket húztak keresztül, eltántoríthatja azokat a befektetőket, akik a reformokba belefáradt ország hosszú távú kormányozhatósága miatt aggódnak - idézett egy elemzőt a lap.
Az idézett elemző szerint a népszavazás eredménye miatt nőtt a politikai kockázat is, hiszen ezzel az ország kormányozhatósága csorbát szenvedett. A jövőben ugyanis egy demagóg referendummal bármilyen megszorítási intézkedés meghiúsíthatóvá válhat.
A lap megjegyzi továbbá, hogy a már javasolt reformok megosztó jellege szintén távol tarthatja az egészségbiztosítási piac iránt érdeklődőket.
A Financial Times Váradi Pétert, az Axa Egészségpénztár ügyvezetőjét is idézi, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a biztosítótársaságok egy kereskedelmi kockázatot még el tudnak viselni, de azt a rizikót, hogy a befektetésük egy tollvonással keresztülhúzható, már nem. A befektetőknek némi biztosítékra is szükségük van.
A Financial Times idézte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt is, aki szerint hosszú távon okozhat zavart, ha a kormány politikáját népszavazásokkal akadályozzák. "Az ilyen referendumok nem teremtenek erős Magyarországot" - mondta a kormányfő a lap szerint.