Szociális foglalkoztatás helyett rabszolgamunka?
A legalapvetőbb munkafeltételeket sem biztosítja a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke azoknak a roma származású munkásoknak, akik szociális foglalkoztatottként dolgoznak - írja a Zalai Hírlap a helyi szociális földprogram egyik érintettjének tapasztalatairól beszámolva.
A településen életrehívott szociális földprogram egyik résztvevője, Bogdán Éva szerint úgy dolgoztatják az - egyébként roma származású - munkásokat Lentiben, mint a rabszolgákat. Az asszony szerződése néhány napja lejárt, mint mondja, tisztában van vele, hogy kifakadása után nem fogják tovább foglalkoztatni. Az asszony arról számolt be, hogy nem kapnak benzint a munkagépekhez, mindent kézzel kell végezniük, nincs mentőláda, sem vezetékes víz a munkaterületen, csak fúrt kútból jutnak vízhez, védőitalt pedig kánikulában sem kaptak.
|
A szociális foglalkoztatás feltételeit a 112/2006.(V.12.) Korm. rendelet szabályozza. A szociális foglalkoztatásnak két fajtáját különböztetik meg: a munkarehabilitációt (intézményi jogviszony keretében kerül sor rá, elsősorban az intézmény környezetében felmerülő karbantartási, kisegítő feladatok ellátása), és fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás (megváltozott munkaképességű vagy értelmi fogyatékos személyeknek).
A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló (3/2002. (II.8) SZCSM-EÜM) rendelet szerint meleg évszakban szellemi munkához 21-24 Celsius-fok ideális, könnyű fizikai munkához 19-21, közepesen nehéz fizikai munkához 17-19, nehéz fizikai munkához pedig 15-17 Celsius-fok.
A meleg helyen dolgozóknak (ahol a hőmérséklet meghaladja a 24 Celsius-fokot) az előírás szerint óránként 5-10 perc pihenőidő jár, megfelelő körülmények között: árnyékos helyen, ahol le is tudnak ülni. A munkaadónak védőitalt kell biztosítania. Olvassa el a témával részletesen foglalkozó, Munka 40 fokban című cikkünket! |
A kisebbségi önkormányzatot irányító Nyilas Istvánné a lapnak elmondta, hogy Lentiben az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával évekkel ezelőtt indult a szociális földprogram: a lentikápolnai kertben többek között krumplit, paprikát, uborkát és káposztát termelnek, amit a roma közösségi házban értékesítenek. A bevételeket a ház fenntartására, valamint a CKÖ működési költségeire fordítják - írja online kiadásában a
Zalai Hírlap. Bogdán Éva panaszaira Nyilasné elmondta, hogy az elektromos áramot és a vezetékes vizet takarékossági okból köttették ki, a dolgozók csak annyi üzemanyagot kapnak, amennyire aznapi munkájukhoz szükség van, hogy elkerüljék a fölösleg eltűnését.
A védőital hiányáról elmondta: a panaszos dolgozó éppen betegszabadságon volt, amikor a kánikulában a munkaterületen dolgozóknak védőitalt is osztottak - számol be az esetről a Zalai Hírlap.
Forrás: Zalai Hírlap, hvg.hu