Temetni és dicsérni - Így készült az ország 1989-ben Nagy Imre újratemetésére
A HVG az újratemetés hetén is csütörtökön jelent meg, így abban a számban (1989/24.) a pénteken zajló eseményről még nem tudott beszámolni, viszont megjelentetett egy átfogó közvélemény-kutatást az 1956-os forradalom és Nagy Imre értékeléséről, illetve arról, miképp várják az emberek az újratemetést. A felmérés eredményeit a lap két részben közölte, alább az elsőt olvashatják.
„Az október 23-i népfelkelés ellenforradalomba torkollott” — ezt a néhány hete még „hivatalos” álláspontot a válaszadóknak mindössze 2 százaléka tette magáévá. Amikor röviden meg kellett nevezniük az 56-os „eseményeket', a válaszadók közel kétharmada állította, hogy az elmúlt években nem változott a véleménye.
A sok ellentmondásos és nemegyszer zavaros meghatározás mellett a válaszadóknak három markáns típusa különböztethető meg. 26 százalékuk forradalomnak tekinti az 56-ban történteket (s ezek kétharmada állítja, hogy mindig is így gondolta); másik negyedrészük ma azt mondja, hogy 56-ban népfelkelés volt (ezek többsége is igyekszik változatlannak feltüntetni a véleményét); végül a budapestiek 12 százaléka úgy nyilatkozott, hogy korábban is úgy gondolta, és ma is azt vallja, hogy ami 1956 őszén történt, az ellenforradalom volt.