Tajvanon láttuk az egészségügy jövőjét
Képzeljenek el egy olyan kórházat, ahol az ápolók és az orvosok munkáját digitális csodaeszközök segítik, és ahol még arra is odafigyelnek, hogy a betegek jókedvűek legyenek. Nálunk az ilyen kórház még a jövő, Tajvanon azonban a jelen.
A hozzáférés a magas színvonalú és hatékony egészségügyhöz Tajvanon nem csak a gazdagok kiváltsága. Mind az állami, mind a magánkórházak fogadják az általános, egyetemes egészségbiztosítási rendszerben biztosított betegeket, akiknek a szabad orvosválasztásért cserébe csak néhány dollárnyi vizitdíjat kell kifizetniük. Mélyebben tényleg csak akkor kell a zsebükbe nyúlniuk, ha speciális kezelést vagy elhelyezést igényelnek – például a magánintézmények VIP-részlegében.
Ahhoz, hogy a tajvaniak elégedettek az egészségüggyel, amelyet nemzetközi szinten is a legjobbak között tartanak számon, nagyban hozzájárul az innovatív módszerek és eszközök használata is. Az okoseszközöket, a mesterséges intelligenciát, a virtuális valóságot, a dolgok internetét (Internet of Things, IoT) nap mint nap használják a gyógyításban.
Egyre több cég ismeri fel, mekkora potenciál is rejlik az egészségügyben alkalmazott technológiák fejlesztésében, a sok ezer embert foglalkoztató multinacionális vállalatoktól a néhány tucat munkavállalóval működő kisvállalkozásokig sokan beszálltak.
A pörgés a kormányzatnak is köszönhető, amelynek célja, hogy a következő években az államot az orvosi célú kutatások egyik központjává, az ott fejlesztett termékeket nemzetközi szinten is ismertté, elismertté és alkalmazottá tegye. Így jutottunk el mi is az állam fővárosába, Tajpejbe és a sziget második legnépesebb városába, Tajcsungba, hogy megismerjük az ottani egészségügyi újdonságokat.
A jövő kórházai