Olajmaffiózóktól a zsebtolvajokig: nosztalgiatúra a budapesti alvilág legendás helyszínein

Rózsaszín zakót vagy pisifoltos tréningnadrágot viselő férfi egyaránt lehetett sikeres a magyar alvilágban. A rossz oldal mindig rejtegetett veszélyeket, de valamiért mégis kifizetődött.

Olajmaffiózóktól a zsebtolvajokig: nosztalgiatúra a budapesti alvilág legendás helyszínein

Múltidéző kocsmamenet a Vízivárosban, belépés a „Nyócker” világába, Bauhaus-túra a kaputelefontól a gyorsliftig, a poétika terei és zugai, a szabadság útjai a hidegháborútól a rendszerváltásig. Budapest egyre kevesebb titka marad rejtve a tematikus séták kedvelői előtt. A magyar szervezett bűnözés történetét összefoglaló, heteken át a sikerlisták élén álló, Maffiózók mackónadrágban című könyv szerzője aligha vezet több túrát a rossz oldalon járók nyomában, azonban egy alkalommal be lehetett járni a négy nagy fejezetre és egy epilógusra osztott könyv legjellemzőbb helyszíneit.

Fülke: Akik meggazdagodtak az alvilágban, a legális gazdaságban is sokra vitték volna

Már a hetvenes-nyolcvanas években luxusautókkal közlekedtek Budapesten a szervezett bűnözői csoportok tagjai, miközben a havi átlagkereset alig 3-4 ezer forint volt. Évtizedekig azért dolgoztak, hogy nagy, nemzetközi maffiát hozzanak létre, de a terv - egyebek között a nyelvtudás hiányában - megbukott.

Dezső Andrásnak, a hvg.hu volt és az Index jelenlegi munkatársának könyve nem a mítoszteremtés szándékával készült, így nincsenek benne macskát simogató keresztapák, ágyba helyezett véres lófej, pastramis szendvicset zabáló capo di tutti capi. Az adatgyűjtés során az Állambiztonsági Szolgálatok levéltárában kutatott, rendőrségi dossziékat, vád- és védelmi iratokat, magyar és külföldi sajtóarchívumokat nézett át, nyomozókkal, bűncselekmények elkövetőivel beszélt.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.