Kampányguru: Karácsony meg sem úszhatja, hogy Orbán kihívója legyen

Budapesten keresztül visz az út a kormányváltáshoz – jósolta másfél éve Heiko Kretschmer német kommunikációs szakember, az MSZP–Párbeszéd pártszövetség 2018-as választási tanácsadója. Szerinte aki a fővárost vezeti, az automatikusan az Orbán-rendszer ellenpontjává válik.

  • G. M. G. M.
Kampányguru: Karácsony meg sem úszhatja, hogy Orbán kihívója legyen

Önkormányzati választás 2019

Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.

HVG: Ön a 2018-as választást követően azt mondta, az ellenzéknek nem éles nyelvű vezérszónokra, hanem egy kormányzó főpolgármesterre van szüksége.

Heiko Kretschmer: A magyarokat hidegen hagyja az ellenzéki szónok aurája, ők autoritást várnak el. Ez nem uralkodást jelent, hanem cselekvőképességet. A modern vezetőkkel szemben az az elvárás, hogy meghallgassák az emberek gondjait, képesek legyenek ezek alapján döntést hozni és a közös feladat iránt lelkesedést ébreszteni.

Orbán legyőzőjét a német guru terve szerint előbb főpolgármesternek kell választani

Voltak pozitív elemek is az ellenzék választási kampányában, ám a megmérettetés túl korán jött Heiko Kretschmer szerint. Az MSZP német kampánystratégája állítja: kellett volna még két év, hogy a Fidesztől független narratívát sikerre vigyék. Az eredmény ugyan katasztrofális lett, de Budapesten a baloldal képes volt fordítani.

HVG: Karácsony Gergely képes lehet erre a szerepre?

H. K.: Más politikustípus ő, mint Orbán. A megközelítése időszerűbb. Megteszi az első lépést, és igyekszik a másik álláspontját meg is érteni. A kerékpározó főpolgármester pedig kifejezetten emberközeli képet nyújt.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.