Újra lesz állami mobilcég, és ez felforgathatja a távközlési piacot
Az Antenna Hungárián keresztül veszi meg a Telenor negyedét az állam, amelynek ezek szerint nem az volt a legfőbb szempontja, hogy a verseny növelése érdekében legyen egy negyedik szereplő is a piacon.
Az idei lesz a magyar távközlés történetének egyik legeseménydúsabb éve. A Vodafone májusban jelentette be, hogy felvásárolta a UPC-t, júniusban kiderült, hogy Mészáros Lőrinc közelébe kerül a T-Systems, október végén pedig napvilágot látott, hogy az állam 25 százalékos részesedést szerez a Telenorban, amelyet tavaly cseh befektetők vásároltak fel.
Noha utóbbi két ügylet egyértelműen a NER-hez köthető, az eddig látottak nem nélkülözik az üzleti logikát. A piacok széttagoltsága miatt az Európai Unió lemaradt tömbszerű versenytársai, Amerika és Kína mögött a távközlési szegmensben. A 327 milliós népességű USA-ban összesen négy operátor működik, az ázsiai óriás 1,3 milliárd lakosa pedig mindössze három szolgáltató közül választhat.
Az EU-ban viszont sok száz mobilszolgáltató jut 512 millió emberre a tagállamok frekvenciaszabályozásának – és egyéb előírásainak – eltérése miatt. A nagyobb szereplők ezért arra törekszenek, hogy minél több országban legyenek jelen, lehetőleg minden szegmensben (mobiltelefon, mobilinternet és vezetékes szolgáltatások). Ezzel párhuzamosan pedig azért lobbiznak, hogy a szabályozás minél több kérdésben kerüljön a tagállamoktól uniós szintre. Mivel azonban az unió malmai igen lassan őrölnek, egy-egy lokális piacon még jó darabig nagyot lehet kaszálni – különösen állami hátszéllel.