A valutauniót még cáfolják, de az emberek már szabadulnak az NDK-márkától – "Eljött a paradicsom", 1990. március 2.

Felbukkan a nagy cél: a keletnémetek olcsón kapják meg a nyugatnémet márkát.

A valutauniót még cáfolják, de az emberek már szabadulnak az NDK-márkától –

Rendszerváltás az NDK-ban

Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként szemtanúja volt a történelmi eseményeknek, amelyekről naplót vezetett. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, ez sorozatunk első darabja.

A német egyesítés története

Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.

A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

1990. március 2. – Ideje? Korán?

Tulajdonképpen nem cáfolatról van szó, hiszen senki sem tudja, mi lesz az NDK-ban július elején, de a berlini kormány szóvivője legalábbis elhatárolta magát a nyugatnémet bulvárlap, a Bild Zeitung ma reggeli hírétől, amely szerint július 1-jétől az NDK-ban is bevezetik a nyugatnémet márkát. Az NDK-kormány ilyesmiről nem tud – mondta a szóvivő. Az egyik új miniszter, Wolfgang Ullmann, a Demokráciát Most nevű alternatív csoport képviselője hozzátette, hogy az ilyen sztorikkal az NDK gazdasági érdekeit károsítják.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.