Két hónappal Trianon előtt: Nem akartak hinni a szemüknek
A hazai lapok többsége a békeszerződés tervezetét ismerve is reménykedett, hogy még Magyarországnak kedvező irányba változhatnak a világháború győzteseinek feltételei. Ezt nem segítette sem a szétesett Monarchia más nemzetiségei elleni uszítás, sem a fehérterror. Utóbbiról igazán csak külföldön tudtak, idehaza betiltotta az erről – és más, a kurzussal szembemenő – beszámolókat a cenzúra. Cikksorozatunk 1. része
Révész Sándor
A Tiszántúl „felszabadult”. A román csapatok éppen befejezték a kiürítését, kivonultak arról a területről, amelyet a békeszerződés tervezete Magyarországból meghagyott.
A március elsején kormányzóvá választott Horthy Miklós április elején beköltözött a királyi várba. Miután a fővezérből kormányzó lett, a hadsereg a honvédelmi miniszter, a karhatalmi alakulatok a Horthynak alárendelt vezérkari főnök irányítása alá kerültek.
A tiszti különítmények, paramilitáris alakulatok, helyi megtorló fegyveres csoportok cselekvési (értsd kínzási, gyilkolási és rablási) szabadsága leszűkült, lezárult a fehér terror legvéresebb szakasza.
A megelőző tizenhét hónapban megbukott hat kormány és három rendszer. Simonyi-Semadam Sándor két hete alakult kormánya is ingatagnak tűnt, és júliusban meg is bukott.
Trianon szó ekkor még csak a történések egyik színhelyének neve. Többet nem jelent. Akkortól fog, amikor május végén bejelentik, hogy a békeszerződést a Grand Trianon palotában írják majd alá. Az Arcanum Digitális Tudománytár adatbázisa szerint a Trianon szó 1920 sajtójában május végéig átlagosan hat-hét naponta egyszer, az év további részében naponta ötször-hatszor fordul elő.
Már volt gyász. Még volt remény. A magyar békefeltételek tervezetét kiadták könyvben, ez a világhatalmak lezsidózására is alkalmat adott: „Egy könyv jelent meg a magyar könyvpiacon. A címe: A magyar békefeltételek. Egy könyv, melynél szomorúbbat, gyászosabbat magyar nyelven még nem Írtak. — Fekete betűi mintha a magyar nemzet gyászjelentései volnának. Térkép van függelékül hozzácsatolva. Mintha nem is térkép, hanem Magyarország szemfedője volna. /.../ A világ hatalmasai, mint óriássá nőtt Shylockok, egy ép, erős, élni akaró nemzet teste középéből akarnak kivágni vérző, vonaglo hús-darabot s odavetni a világ ele: ime ez Magyarország!” (Egyetértés, 1920. március 31.)
Ezek voltak az utolsó napok, amikor még életben lehetett tartani a reményt, hogy a magyar delegációnak a béketervezetre adott rendkívül részletes, alaposan kidolgozott válaszának lehet valami eredménye.
Ekkor már túlvolt a világ a versailles-i békeszerződés 1919-es aláírásán, ott Németország jövője dőlt el:
Az újságírók minden szalmaszálba belekapaszkodtak, amit a világsajtó eléjük sodort. A svájci La Suisse alapján közlik az olasz miniszterelnöknek, Francesco Nittinek a magyar béketervezet megváltoztatására irányuló javaslatait, „amellyel három milliónál több magyart akart az idegen elnyomás alól a magyarságnak megmenteni”. (8 órai újság, 1920. április 1.) Pár napig elképzelhetőnek tűnt, hogy az olasz delegátus megakadályozza azt a döntést, hogy az eredeti tervezettel gyakorlatilag megegyező szerződést írassanak alá a magyar kormánnyal.
„Nem hagyják figyelmen kívül a magyar álláspontot”
– ezzel a címmel számolt be a 8 órai újság (1920. április 3.) Lord Newton minapi fellépéséről az angol felsőházban. A Lord így érvelt: „Az ilyen módon elszakított magyar lakosság kénytelen volna a saját magasabbrendű civilizációját alacsonyabbrendüvel felcserélni. Magyarországot borzasztó gazdasági csapás érné, ha ez a béke- szerződés megvalóssitatnék. Az ország nem maradna életképes. A legborzasztóbb azonban az volna, hogy három és félmillió magyart mint állatot egyik országból a másikba terelnének". James Bryce „a bosszú békéjének” súlyos következményeiről beszélt. Lord David Crawford a kormány nevében kijelentette, hogy „semmiesetre sem fogják figyelmen kívül hagyni a magyar álláspontot”.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.