Gomperz: A görbe visszadomborítása

Miért kell kidobni az összes többi beteget, ha egyszer csökken az esetszám? Mi az új stratégia?

  • Gomperz Tamás Gomperz Tamás
Gomperz: A görbe visszadomborítása

Van két hír, amely látszólag teljesen ellentmond egymásnak. Az egyik, hogy Magyarországon az aktív koronavírusos esetek száma jobb napokon már csökken, és alapvetően sem robban. Ezzel szemben ott a másik történés: a kormány egészen brutális eszközökkel szabadít fel 36 ezer kórházi ágyat a járvány elleni küzdelem részeként. Hazaküldi az ellátásra szoruló betegeket, ezzel magára haragítja családok ezreit, kirúgja az embertelen utasítás végrehajtásától ódzkodó igazgatókat, a létező legdurvább politikai szitokkal (Soros) üzeni meg a saját táborának, hogy árulásnak tekinti a szolidaritás lagymatag kinyilvánítását is – azaz hadikórházakat hoz létre tűzzel, vassal.

De miért van szükség a kórházi kapacitás növelésére, ha közben – állítólag – csökken a járvány terjedésének intenzitása? Ennek mi az értelme? Miért vállalja a népszerűtlen intézkedés következményét az a kormány, amelyik naponta végzett közvélemény-kutatások alapján hozza populista döntéseit (ingyenes parkolás, nyelvvizsga nélküli diploma, 13. havi nyugdíj)?

A hipotézisem a következő:

Orbán hamarosan bejelenti, hogy mi magyarok (az ellenzék aknamunkája dacára) legyőztük a járványt, de legalábbis túl vagyunk a nehezén.

A korlátozó intézkedések nagy részét feloldják, iskola valószínűleg ebben a tanévben nem lesz, de Lőrinc szállodái a nyáron már fogadhatnak vendégeket.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.