Orbán évtizede számokban - államadósság-fortély, médiacselek, bevándorlók és más trükkök

2 perc

2020.07.22. 17:00

Az egy évtizede hivatalba lépett, azóta kétszer újraválasztott Orbán-kormány a hatékony állam megteremtése jegyében levetette magáról a jogállami béklyókat, és saját ízlésére formálta Magyarországot. Sok fontos, s pár kevésbé jelentős, de nagyon is jellemző mutató felhasználásával készítettünk infografikát, hogy lássuk, mik a tények a sikerpropaganda mögött.

A kormány szócsövei habozás nélkül értékelik ötösre saját osztálykönyvükben Orbán Viktor kabinetjeinek tízéves munkáját. Ha a realitás talaján állva osztályozzuk az évtized gazdasági, diplomáciai és társadalmi hozadékát, aligha lehetne még akár közepes érdemjegyet is adni a produkcióra. Az infografikában ezúttal nem érintett, közmunkával tupirozott munkanélküliségi adatok, valamint a mélyszegénységben élők arányának ellentmondása, vagy a két leginkább jövőorientált központi költségnem, az oktatás és az egészségügy lecsúszó pozíciója nem festenek rózsás képet a mögöttünk hagyott évekről, ugyanakkor nem kínálnak szép perspektívát az előttünk állókra sem.

A népességfogyást, ami a politika egyik fontos retorikai eleme, nem sikerült megállítani. A születésszám a tíz évvel ezelőtti alatt van, miközben a halálozások száma nem mutat csökkenést. A népesség csökkenése azért is fájó, mert az országnak - ellentétben a kormány által unalomig ismételt migrációs stoppal - jelentős bevándorlási többlete van. Apropó, bevándorlás: a statisztikák részleteit böngészve több érdekességre is bukkanhatunk. Nemcsak az orosz és török migránsok száma ugrott meg az elmúlt években (előbbiekből hét-, utóbbiakból nyolcezer érkezett az országba tíz esztendő alatt), de olyan térségekből is jelentősen növekedett a bevándorlás, amelyekre a hivatalos kommunikáció alapján nem számítanánk.