Parászka Boróka: Erdélyi túlélőrecept
20 év után lett újra magyar polgármestere Marosvásárhelynek. De mi áll a siker mögött? A helyszínről kapjuk meg a választ. Vélemény.
Ha elkezd nekünk itt kürtőskalácsot sütni, és mindenhova székelykapukat rakat, esküszünk, a polgármesteri hivatal erkélyére kötjük fel! – ez a rémült üzenet a marosvásárhelyi önkormányzati választás véghajrájában Soós Zoltán polgármesterjelölt Facebook-falán jelent meg. Több ezer hozzászólás érkezett – magyaroktól, románoktól vegyesen. Mindenki tudta, hogy egy korszak zárul le, csak az volt kérdéses, milyen korszak kezdődik. „Visszatér-e Marosvásárhely?” – jelent meg itt is, ott is a Horthy-idők retorikáját, az Erdély visszatérését idéző kérdés a magyar sajtóban. A költői (?) túlzás mögött sok évtizednyi valós vagy vélt sérelem, frusztráció gyűlt fel.
Marosvásárhelynek húsz év után újra magyar polgármestere van
A magyar közösség szereplésére a romániai önkormányzati választáson hatással lesznek a belső konfliktusok, a pártjaik közti rivalizálás, az RMDSZ-t ért korrupciós vádak, a szervezet elöregedése és az akut jelölthiány, valamint a vegyes etnikumú pártok erősödése.
1990, az etnikai összecsapások óta folyamatos volt az elvándorlás. Az ezredforduló után fordult meg az etnikai arány, akkor kerültek kisebbségbe a magyarok, és akkor lett román polgármestere a városnak. Dorin Florea kerek húsz esztendőn át vezette Marosvásárhelyt, és hiába indult ellene az erdélyi magyar politika élvonala (sorrendben: Kelemen Attila, Borbély László egykori miniszter, Frunda György exminiszter, ex-államelnökjelölt), senkinek sem sikerült legyőznie. Dorin Floreát a többségbe került marosvásárhelyi románok újra és újra visszaválasztották, és a rá rendre leadott voksok száma arra utalt, lassan-lassan stabil magyar szavazóbázist is szerzett magának. Pedig kritikusa, haragosa sok volt Marosvásárhelyen.
A székely főváros Florea alatt kopott, reménytelen, szürke faluvéggé vált
– Kolozsvárhoz képest mindenképp. Elmaradt az ezredforduló gazdasági fellendülése, viszont vígan működött a tömegek életét megkeserítő helyi vegyi üzem, a teleküzelmek, a szépen gyarapodó helyi oligarchák, az elrongyolódott, működésképtelen közszolgáltatás.