Parászka Boróka: Ki lehet-e lépni a Vidnyánszky-mókuskerékből?
Amit az SZFE körüli harcban látunk, az nem "értékvita" vagy "identitásküzdelem", és nem a nemzetiek és nemzetellenesek harca, írja szerzőnk. Szerinte éppen ettől a szimbolikus nyelvtől kellene szabadulni, éppen a rendszer szimbolikus játszmáit nem szabad újrajátszani. Voltak, akiknek ezt a csapdát az SZFE-demonstrációkon sem sikerült elkerülniük.
Különös őrség jelent meg a SZFE-s demonstrációsorozat utolsó napján: székelyruhás, széki viseletes legények, leányok álltak fel oda, ahol korábban színészek, rendezők, egyetemi tanárok, filmesek – a felsőoktatás szabadságának és autonómiájának támogatói jelentek meg. A népviseletes fiatalok a „határon túli hallgatók őrségeként” álltak a vártán. Micsoda pillanat! Az a Vidnyánszky kapott határozott és látványos üzenetet, aki korábban a nemzeti és a keresztény értékeket hiányolta az egyetem képzéséből. A nemzeti értékek ott vannak, és az önkényesen kinevezett egyetemvezetéssel szemben foglalnak állást. Ez volt a népi jelmezek által közvetített tömör stiláris üzenet. A szándék érthető, a kivitelezés kedves,
mégis félő, hogy ez a gesztus a SZFE körüli viták kevéssé értett csapdáira, kudarcaira figyelmeztet.
Ki lehet-e lépni abból a dramaturgiából, amelyet Vidnyánszky Attila diktál? Új – jogi, szakmai, érdekvédelmi – keretek közé lehet-e helyezni a SZFE ügyét? Ez a feladat, amelyet hosszú időn át a maga szimbolikus diktátumaival, állásfoglalásaival maga Vidnyánszky lehetetlenített el. És azok, akik ezekre a szimbolikus torpedókra szimbolikus módon válaszoltak. Amikor Vidnyánszky Attilát azért marasztalta el a magát ellenzékinek tudó közönség, értelmiség, mert nem magyar (vö. „ukrán”), mert nem tud eléggé magyarul (hiszen nem is Magyarországon született), mert nem érti a pesti szlenget (nemcsak hogy nem magyarországi, hanem ráadásul még vidéki is), mert hogy néz már ki – paraszt/népi inget visel (paraszt, nemzeti) – akkor a magyar színházi élet felkent urát kritikusai igazolták, és erősítették meg pozíciójában.
Ami az SZFE-n történik, a szabadság iskolája
A Színház- és Filmművészeti Egyetem lázadói mellé nem álltak hivatalos grémiumok, mint mondjuk a Szegedi Tudományegyetem vezetése vagy a Magyar Rektori Konferencia, de ezek nem sokat számítanak most: ez a változás nem felülről jön és nem is felfelé tart, horizontálisan építkezik, közösségeket teremt. Vélemény.
Ezek a nyilatkozatok bizonyították, hogy tényleg mélyen idegenellenes, xenofób, elitista sok-sok ember azok közül, akiknek az érdekeit Vidnyánszky sérti.
Nem mintha a színház- és egyetemvezér küldetése a xenofóbia, az elitizmus, a nacionalizmus felszámolása lenne.