A magyar politikát kormányostul, ellenzékestül felzabálta az unalom
Bár Gulyás Gergely legutóbbi nyilatkozatában összemosta a pártot, a kormányt és az ellenzéket, a miniszter valójában nem gondolt és nem gondol semmit, írja szerzőnk. Csak a kommunikációs gépezet zakatol, miközben a teljes magyar politikai osztály halálosan unja magát. Vélemény.
Gulyás Gergely éppen október 23-án tartotta fontosnak frappánsan közölni, hogy immár hivatalosan sincs semmi különbség az állam és a kormányzó párt között. Bár ez volt a NER egyetlen, október 23. kontextusában értelmezhető gondolata, senki nem tulajdonított neki különösebb jelentőséget. Joggal. Minden tökmindegy, ami a magyar politikai közbeszédben elhangzik.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájának védelmében zajló tüntetés napján Gulyás Gergely miniszter megfejtette, ahogy szokta, hogy miért a NER-t igazolja mindig minden, most éppen a NER ellen tüntető tömeg is. „Ha jól értem, akkor azért zajlanak tüntetések, hogy a korábbi rend álljon helyre és hogy ne független – mindenféle állami és kormányzati befolyásolástól mentes – alapítvány irányítsa az egyetemet, hanem a kereszténydemokrata kormány.”
Gulyás Gergely: Én örülök annak, hogy ilyen sokan tüntetnek értünk
A rendőrség szerint objektív okok miatt nem engedték meg minden autóval érkezőnek, hogy részt vegyen az MTVA elleni autós tüntetésen". Az alábbi videón az látszik, milyen akadályok adódtak.
Az érvelés lényegét tekintve annyira meggyőző, mintha Gulyás Gergely azt mondta volna, hogy a liberálisok, akik szerint az állam rossz gazda, igazán lelkesedhetnének jobban azért, hogy az állam pénze milyen imponáló iramban zúdul át Mészáros Lőrinc magáncégeibe. De ennél sokkal érdekesebb az, hogy a szöveg nem csak a fenntartás és az irányítás között képtelen különbséget tenni, vagyis a lehetőségét sem képes elgondolni az egyetemi autonómiának, amit a diákok valójában követelnek,
de még a „kormány” szót is konzekvensen az állam szinonimájaként használja.
Az SZFE ugyanis értelemszerűen nem kormányzati, hanem állami fenntartású egyetem volt eredetileg, és azt a berendezkedést, amelyben nincs különbség a kormány, a kormányzó párt és az állam között, pártállamnak nevezzük. A miniszter pedig éppen október 23-án tette világossá, hogy ő magától értetődően így gondol pártja és a magyar állam viszonyára.
Máris reagált Gulyás Gergely kijelentésére az SZFE diákja
Hegedüs Zsuzsa nem először fogta a színművészetisek pártját. Ezen a Le Monde tudósítója is meghökkent. A nemzeti ünnepen tartott SZFE-felvonulás alkalmából a világ minden nagy hírügynöksége Budapestre vetette szemét.
Bármilyen jellemző is a mondata, mindezt természetesen nem gondolta valójában Gulyás Gergely. Egyáltalán nem gondolt semmit, se most, se máskor, se ő, se a szövetségesei, se a politikai ellenfelei. Mondani kellett valamit, hogy a kommunikációs gépezet tovább zakatoljon, bármit, ami alkalmasnak tűnik az ellenfél szimbolikus lenyomására és a hívek megerősítésére, amit lehet úgy osztani a facebookon, hogy „jól megmondta nekik”. Egyáltalán nem fontos, hogy bármi értelme legyen.