Megszereztük a listát – így költött el baráti cégeknél tízmilliárdokat a külügy lélegeztetőgépekre
Több hónapnyi levelezés, majd a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalhoz érkezett bejelentés után a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kiadta lapunknak a lélegeztetőgépek vásárlásával kapcsolatos szerződések mellékleteit, amelyekből kiderül, kitől mennyi eszközt vett és mennyiért. A legtöbb pénzt egy olyan cégnél költötték el, amely Orbán Viktor egyik főtanácsadójának köréhez köthető, a legszembetűnőbb pedig az árak közötti összevisszaság: egyetlen olyan azonos típusú gép sincs, amelyet az egyes beszállítók ugyanannyiért adtak el a KKM-nek.
Itt 17 milliárd, ott 16 milliárd, megint máshol 12 milliárd forint. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) részletes adatai alapján Magyarországon a járvány első hulláma idején nem nagyon volt nagyobb üzlet, mint lélegeztetőgépet behozni az országba.
A KKM hónapokkal ezelőtt ismerte el, hogy a kelleténél jóval több, mindösszesen 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt meg, azt viszont egészen idáig titkolták, hogy a magyar cégektől pontosan mit és mennyit vettek. Ez annyira nem meglepő, a részletes adatok ugyanis megmutatják, hogy a magyarok közül pont egy kormányközeli társaság járt a legjobban, ugyanakkor azt is, mennyire hektikusak voltak a darabonkénti árak.
Lapunk például egy olyan, azonos típusú eszközt sem talált, amelynek azonos lett volna az ára a különböző beszállítóknál. Az úgynevezett VG-70-es típusú gépért például az egyik beszállító 23 millió forintot kért, míg mások 22, 21, 14, 10 millió forintot. Sőt, volt olyan, aki ugyanezért a típusért egy szerződésen belül adott meg más-más darabárat. (A szerződésekben az árak euróban, illetve dollárban szerepelnek, cikkünkben a könnyebb érthetőség kedvéért ezeket forintra váltottuk át, a jelenlegi, 367/315 forintos árfolyamon – a szerk.).