Romló közhangulat és bizalmatlanság – eluralkodott Európán a Covid-fáradtság
A földrész valamennyi országában meredeken nő a koronavírus-fertőzöttek száma, és minden jel arra utal, hogy Európa drámai tél elé néz. Legfeljebb kora tavasszal kezdődhet el a lakosság tömeges beoltása.
„A brit társadalom ingerült.
Nem elsősorban a korlátozások miatt – bár a szegényebb és nem távmunkában dolgozó rétegek már a tartalékuk végére értek –, hanem mert nagyon következetlen a hivatalos kommunikáció. Az, hogy a vészhelyzet szombati kihirdetése után csütörtökig halasztották a logikus intézkedések, azaz az ország szinte teljes lezárását jelentő döntések életbeléptetését, egyáltalán nem erősíti a bizalmat” – mondta a HVG-nek a már egy évtizede Nagy-Britanniában élő Erzsébet.
Szerinte a szigetországban már annyi család megtapasztalta, milyen súlyosan megbetegíthet a koronavírus, hogy az emberek alapvetően fegyelmezettek, a boltokban és a tömegközlekedésben hordják a maszkot. „A logikátlanság és következetlenség azonban kételyeket ébreszt, és a bizonytalanságot könnyű meglovagolni. Nigel Farage megélhetési Brexit Pártja a hét elején jelentkezett be koronaellenes szabadságharcos formációként, hiszen ahol piac van az összeesküvés-elméletekre, ott előbb-utóbb megjelenik a kínálat is” – véli Erzsébet.
Ünneprontó vírus: Európában az idei karácsony nem lesz olyan, mint amilyet megszoktunk
Európa-szerte szigorodnak a koronavírus-járvány második rohama miatt bevezetett korlátozások, ám az első, tavaszi hullámmal ellentétben most valamennyi országban ügyelnek arra, hogy az óvintézkedések a lehető legkisebb mértékben érintsék a gazdaságot.
A Nagy-Britanniától távol lévő Szlovéniában is hasonló a helyzet. Miközben az emberek többsége elfogadja a már-már drákói korlátozásokat – egyebek mellett az éjszakai kijárási tilalmat, a nem alapvető közszükségleti cikkeket árusító üzletek bezárását és a nem életmentő műtétek elhalasztását –, az embereket bosszantja a Janez Jansa vezette kormány „ügyeskedése”.
Az Orbán Viktor és Donald Trump csodálójaként számontartott politikus például néhány órával az előtt nyugtatta meg a polgárokat, hogy nincs különösebb gond, hogy a kormány bejelentette volna az egészségügyi vészhelyzetet. A HVG ljubljanai értesülései szerint az is megütközést keltett, hogy Jansa nem a járványügyi szabályok ellen vétő minisztereit, hanem a felelőtlen viselkedésről beszámoló médiumokat marasztalja el.
Európa valamennyi országában hasonló döntések születnek. Egyre általánosabbá válik a maszkviselési kötelezettség, szigorítják a zárt és a szabadtéri rendezvényekre vonatkozó szabályokat. Magyarország az egyetlen, ahol létszámkorlátozás nélkül lehet látogatni a nemzeti pontvadászat mérkőzéseit. És lassan Európa-szerte bezárják az éttermeket és egyéb vendéglátóhelyeket is.