Szovjet rulett: tiszti kaszinóból játékkaszinó Kelet-Berlinben – 1990. november 12.

4 perc

2020.11.14. 14:30

Utólag szerencsejátéknak tűnt az NDK-s lakásépítési hitel is. Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.
  • 1990. november 12. – Házfoglalók, hajléktalanok, hiteltörlesztők

Ilyen eddig csak Nyugat-Berlinben fordult elő, és ott is régen volt divatban: Kelet-Berlinben összetűzés volt házfoglalók és rendőrök között. A rendőrség előbb viszonylag békésen kiürített néhány elfoglalt házat, de egy másik utcában, ahol a házfoglalók megijedtek, hogy kiteszik őket, megelőző támadásba mentek át. Még mielőtt kirakták volna őket, barikádokat emeltek, és megtámadták a rendőröket.

Szélsőbalos tüntetés a házfoglalók mellett a kelet-berlini belvárosban november 18-án /// Munkásmozgósítás, forradalom
Bundesarchiv / Hubert Link / CC-BY-SA 3.0

A nap hírei egyébként is lakásügyek voltak. Az építési miniszter délután bejelentette, hogy egyelőre nem emelik a lakbéreket a volt NDK-ban, hiszen egyelőre a bérek sem emelkedtek nyugati szintre. A bérlőket azonban lassacskán mégis a pénztárhoz kérik: megszűnik a fűtés és a meleg víz átalánydíja, és ezekért a szolgáltatásokért többet kell majd fizetni. Ma kiderült az is, hogy a lakbérek befagyasztása az új lakbérekre nem vonatkozik. A jövőre épülő vagy újjáépülő lakások bérét már szabadon, és nyilván meglehetősen magasan állapítják meg Németország keleti felén is.

Megnyílt a hajléktalanok első menedékhelye Kelet-Berlinben. A mai Der Morgen riportjában az egyik lakó azt mondja, hogy nyugaton rosszabb menedékhelyek is vannak. Egyelőre csak tizenhárman laknak a régi bérházban, amelyben a kerületi tanács néhány lakást bérelt erre a célra, de hamarosan egy egész házat szeretne.

A lakók, köztük egy kétgyerekes család, két csoportba sorolhatók: vagy a tavalyi menekülthullámmal nyugatra mentek, de csalódottan visszajöttek, csakhogy addigra nem volt meg a lakásuk, vagy pedig a börtönből szabadultak, és azért vannak lakás nélkül. Egy másik újság nemrég arról közölt riportot, hogy a lipcsei főpályaudvaron is megjelentek a hajléktalanok, akinek a legtöbbje ugyancsak börtönévei alatt vesztette el lakását.