Előírhatják, hogy délután 5 órakor mindenki teázzon? Lehet rá precedens
A bírósági ítélkezés kiszámíthatóbbá tételét vagy az igazságszolgáltatás autonómiájának további csorbítását okozza-e a „precedens jellegű” ítélkezés bevezetése? A kérdés április elseje után eldőlhet.
Jó néhány bíró távozott már vagy távozik a következő hónapokban a nyugdíjkorhatár elérése miatt a Kúriáról, a tapasztalt tanácsvezető bírák mellett több kollégiumvezető is. Már nincs se büntető-, se polgári kollégiumvezetője a legfőbb bírói fórumnak, az év második felében Kónya István elnökhelyettes is nyugdíjba megy, és Darák Péter elnöknek is csak az év végéig tart a mandátuma. A HVG forrásai szerint a nemzetközi bírói fórumokkal jó kapcsolatokat ápoló főbíró lehet Juhász Endre utódja az EU luxembourgi bíróságán.
Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a Kúria szakmai irányításának olyan nagy a jelentősége, amilyen korábban talán még sosem volt. Magyarországon ugyanis – az angolszász jogrendszerhez közeledve – bevezetik a „korlátozott precedensjogot”, ebben pedig kulcsszerep hárul a Kúriára. Ezt december végén, egy salátatörvényben, lényegében vita nélkül fogadta el a parlament.
A döntés előtt szakmai körökben sem voltak viták. No nem azért, mintha akkora lett volna az egyetértés, hanem mert – információink szerint – a tervekbe nem avatták be még a Magyar Bírói Egyesületet sem, amely elvben stratégiai partnere az Igazságügyi Minisztériumnak. De a leginkább érintett Kúria is csupán néhány napot kapott a véleményezésre.