Potom pénzért vásárolható hiperrealisztikus álarc, melynek 10-ből 9 ember bedől

Az egészfejes álarc a Mission Impossible forgatásakor költséges filmtrükk volt, újabban viszont bárki megrendelheti ázsiai internetes boltokból is.

  • HVG HVG
Potom pénzért vásárolható hiperrealisztikus álarc, melynek 10-ből 9 ember bedől

Tom Cruise filmjéhez hasonlóan a való világban is leginkább bűnügyek, de legalábbis csalások eszköze a rugalmas, élethű maszk. Legutóbb idén tavasszal Párizsban sújtották hosszú börtönnel egy banda vezetőit, Gilbert Chiklit és Anthony Lasarevitchet. Ők pár éve a francia védelmi (ma már külügy)miniszter, Jean-Yves Le Drian alakját megidézve – igaz, nem személyesen, hanem videótelefonon beszélve – eurómilliókat csaltak ki gazdagoktól egy emberrablás áldozatait kiszabadító titkos francia akció támogatására hivatkozva.

Azt pedig néhány friss kutatás támasztja alá, hogy az emberek többsége valóban megtéveszthető a szilikonból készülő, fejre-nyakra húzható álarcokkal. Az angliai Yorki Egyetem szakértői, Rob Jenkins és kollégái a londoni Tudományos Múzeum egy rendezvényén kérték közreműködésre a látogatókat. Mint februárban közzétett tanulmányukból kiderül, a repülőtéri határellenőrzéshez hasonló helyzetben az átlagemberek mindössze 13 százaléka fogott gyanút az alábbi videón is látható, „hiperrealisztikus” maszkok láttán.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?