A BCG-oltás tényleg ér valamit a koronavírus ellen? Sőt még a Sabin-csepp is?

3 perc

2020.07.12. 06:15

A koronavírus elleni oltást nem pótolja, de talán enyhítheti a járványt néhány bevált vakcina. Már folynak a kísérletek a feltételezés bizonyítására vagy cáfolatára.

A BCG-oltás enyhíti a Covid–19 lefolyását. Vagy sem. A gyermekbénulás elleni oltás az új koronavírus ellen is erősíti az immunrendszert. De lehet, hogy veszélyes fertőzést okozhat. Ellentmondások kísérik annak kipróbálását, hogy a jól bevált vakcinák segíthetnek-e a Covid-járvány mérséklésében. A hónapok óta emlegetett BCG-oltáshoz érdekes helyről csatlakoztak a Sabin-cseppek.

Ezek egyik szószólóját Pjotr Csumakovnak hívják, és gyerekkorában nem támadta meg vírus a légútjait, miután kísérleti oltást kapott a szüleitől. Mihail Csumakov és Marina Vorosilova a gyermekbénulás elleni oltás úttörői voltak az 1950-es években a Szovjetunióban, és a névadó amerikai Albert Sabinnal együtt kísérleteztek a cseppekkel. Pjotr egyike volt azoknak a saját gyerekeknek és unokatestvéreknek, akiken – önmaguk után – a kutató házastársak 1959-ben kipróbálták a cseppeket. Hogy a gyermekbénulás elleni oltás bevált, és a veszélyes vírus napjainkra – néhány ország kivételével – világszerte kipusztult, az ismert történet.