Az Orbán-kormány kultúrája: a focit megmentették, a művészeket feláldozzák
Miközben a labdarúgó NB1 őszi menetrendjét már meghirdették, a hazai előadóművészek, zenészek és színészek még mindig nem tudhatják, hogy mi lesz velük a jövő hónap végén. Amennyiben a járványveszély miatt augusztus 15-e után sem indulhatnak újra a nagyobb rendezvények és előadások, nemcsak a turizmusnak, hanem a kultúrának is "kampó" lesz idén.
„Remélem, jól szórakoznak ott a maszkok mögött” – bizakodott a konferanszié az Átriumban az Őrült nők ketrecének telt házas előadásán a napokban. Mintha a régi, járvány előtti békeidőkben lennénk. Kis ügyeskedéssel (lásd a Tankcsapda két koncertjére szabott rendeletet) már május végén lehetett rendezvényeket tartani, a veszélyhelyzet elmúltával, június 16-a óta pedig az ültetett programokra nem vonatkozik a nagy rendezvények 500 fős limitje, így felső korlát nélkül lehet megtartani azokat akár kül-, akár beltérben.
A nyár végén már fesztiváldömping lesz az átmeneti rendezvényínség után
Miután a parlament megszüntette a vírus miatti veszélyhelyzetet, bizonyos feltételekkel újraindulhat a belföldi kulturális élet és az erre építő turizmus is. A programkínálat felemás: az első heteket a csend, ám augusztus második felét már az egymással konkuráló fesztiválok hangzavara jellemzi majd.
Megszűnt az a rendelkezés is, hogy a biztonsági távolság megtartása érdekében a mozikban, színházakban minden negyedik helyre lehet csak leülni. Ha tehát a Sziget Fesztivál közönsége becsszóra megígérte volna, hogy műanyag székeken tombolja végig Calvin Harris koncertjét – feltéve, hogy ő maga beléphetne az országba –, akár meg is lehetne tartani a bulit.
Nem tudta? Ne röstellje, számos szervezőcég – főleg a kisebbek – is bizonytalan, hiszen a kormány és az illetékes minisztérium nem sietett kommunikálni a részleteket. Arról nem beszélve, hogy nem hozott szabályokat, ajánlásokat a tömeg mozgatásáról, a maszkviselésről. (Hacsak a Vidnyánszky-féle Teátrumi Társaság ajánlásait nem tekintjük annak, amelyekben azt kérik, hogy sötét színű maszkban üljenek be a nézők a színházba).
A veszélyhelyzet vége óta az összes koncertemet megtarthattam volna, ha nem keverik össze a nyári, ivós-bulizós-lángosozós fesztiválokat a normál fellépésekkel, ahová moderált, ültetett közönség jár
– mutat rá Dés László dzsessz-zenész a kormányzati kommunikáció hiányosságából adódó fejetlenségre. Amit csak növelt, hogy a kormány lefújta az augusztus 20-ai tűzijátékot, és Palkovics miniszter belengette, nem valószínű, hogy augusztus 15-e után feloldanák az 500 főnél nagyobb, nem ültetett összejövetelek tilalmát.