Trump Kína karjaiba lökte Iránt

Az USA Irán-politikája egy táborba szorította az európai hatalmakat Oroszországgal és Kínával. Teheránban a Nyugat felé nyitó mérsékeltekkel szemben a Kína-barát keményvonalasok kerekednek felül.

Trump Kína karjaiba lökte Iránt

Fából vaskarikát akar kreálni az amerikai diplomácia, miután Mike Pompeo külügyminiszter a múlt héten elindította az Irán elleni nemzetközi szankciók újraélesítéséhez vezető folyamatot. Tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy Irán megsérti a 2015-ös atomalkut, ezért vissza kell állítani az ENSZ embargóját, amely alól éppen az öt évvel ezelőtti megállapodás adott felmentést Teheránnak. Pompeo azt állítja, hogy az USA-nak joga van elindítani a szankciók automatikus visszavezetését, a BT viszont határozatban hosszabbíthatja meg a felmentést a következő 30 napban.

Csakhogy nemcsak Oroszország és Kína, de Nagy-Britannia és Franciaország – az USA-n kívül a BT másik négy, vétójoggal rendelkező állandó tagja – is úgy véli, Washingtonnak már nincs felhatalmazása a szankciók újbóli bevezetésére. Hiszen Donald Trump amerikai elnök 2018-ban kiléptette országát a nukleáris egyezségből, amelyet a BT öt állandó tagja és Németország kötött Iránnal.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.