Intelligens kapcsolók nélkül nincs okosotthon

4 perc

2020.12.01. 14:00

A vezérelhető világítás és kapcsolás az okosotthon alapja. Intelligens kapcsolókkal számos új kényelmi és takarékos funkció beépíthető a lakásba.

Hiába szerelnek esetleg kamerával is ellátott okoségőt egy foglalatba, vagy csatlakoztatnak okoslámpát a dugaljba, ha a villanykapcsoló nem intelligens. A távolról vezérelhető kapcsolók vagy fényerő-szabályozók (dimmerek) az okosház vagy -lakás elengedhetetlen kellékei – írja a techhive.com. Kétségtelen, hogy nélkülük aligha lehetne kényelmesen vezérelni a lámpákat, okossá tenni a világítást – akár mobilapplikáció segítségével, vagy hanggal, mozgással, a mobiltelefon tulajdonosa pozíciójának az érzékelésével –, természetesen a megfelelő tartozékok beszerelése esetén.

Az utóbbi két évben egyre többféle okoskapcsoló került a piacra, némelyik ára csökkent, bár a legtöbbet tudó intelligens társaik még mindig elég drágák. A hagyományos fali kapcsolók mai korszerű változatai a régiek helyére, a meglévő szerelvénydobozokba szerelhetők be. Így nemcsak új tervezésű lakásokban tehető okossá a világítás, hanem a régebben építettekben is. Az egyszerű és az okos villanykapcsoló bekötése is azonos.

Az okoskapcsolók azonban nemcsak a lámpák fel- és lekapcsolását teszik lehetővé, például a fotelből, hanem számos egyéb kényelmi és energiatakarékossági funkciót is kínálnak. A fényforrások fényerősségét és színhőmérsékletét is be lehet állítani a hangulathoz, az időjáráshoz vagy a tevékenységhez illeszkedően. Az okostermékek figyelnek, mérnek, riasztanak és beavatkoznak. Kapcsolódnak az otthoni vagy irodai routerhez, és ezáltal az interneten a gyártó mobiltelefonos alkalmazása révén a házon kívülről, bárhonnan irányíthatók.