Magyarország is belekeveredett Szerbia és Montenegró legújabb párbajába
Ismét fordulat következett be az egykor testvéri viszonyt ápoló Montenegró és Szerbia utóbbi években igencsak fagyos viszonyában, Podgorica ugyanis váratlanul kiutasította Szerbia nagykövetét. Belgrád meglepő választ adott, s a vitában szerepet kapott Magyarország is.
Diplomáciatörténeti lépést hajtott végre Szerbia. Miután Montenegró a belügyekbe való durva beavatkozás vádjával kiutasította Szerbia Podgoricába akkreditált nagykövetét, Belgrád először azt tette, amit minden más állam: nemkívánatos személynek (persona non grata) minősítette Montenegró szerbiai missziójának vezetőjét, Tarzan Milosevicset. Néhány órával később azonban visszakozott. Miután Alekszandar Vucsics államfő konzultációra hívta Ana Brnabics miniszterelnököt és Nikola Szelakovics külügyminisztert, a kormányfő közölte, hogy egyoldalúan visszavonják a döntést, mert nem akarnak ellenséges viszonyt szomszédjukkal.
Montenegró és Szerbia kölcsönösen kiutasította egymás nagykövetét
Három évtizedig tartó kormányzás után kiszorulhat a hatalomból a Milo Gyukanovics montenegrói államfő vezette Szocialisták Demokratikus Pártja. Bár a politikus 2023-ig még a helyén maradhat, a befolyása jelentősen csökkenni fog. Szakértők szerint azonban elképzelhető az is, hogy a vasárnapi parlamenti választást hamarosan meg kell majd ismételni.
Szerbia azt állítja, hogy Montenegró minden alap nélkül küldte haza Vladimir Bozsovicsot, s ebben van is némi igazság. A diplomata bűne az volt ugyanis, hogy egy találkozón arra célzott, hogy amikor Montenegró 1918-ban egyesült Szerbiával, akkor az ország felszabadult. „Az 1918-as döntés a testvéri Szerbiával való egyesülést akaró szabad véleménynyilvánítást tükrözte” – szólt a kifogásolt mondat, amely a montenegrói szerb közösség vezetőivel folytatott megbeszélésen hangzott el.