Rettegésben tartja az amerikai egyetemistákat az online vizsgarendszer
Ha nem vigyáznak az egyetemek, kiberbéklyóba láncolhatja hallgatóikat az online vizsgáztatás. Az amerikai trendek egyenesen veszélyesnek tűnnek. Itthon főleg a tudatlanság okozhat bajt.
Abszurd helyzetbe kerültek amerikai egyetemisták, akik a koronavírus-járvány miatt online kénytelenek vizsgázni: gyakran túl sok indokolatlan fej- és szemmozgást állapít meg náluk a szigorú vizsgafelügyelő. A tengerentúli egyetemek ugyanis előszeretettel használnak a követelmények számonkéréséhez online proctoring, azaz virtuális vizsgafigyelő szoftvereket, amelyeknél a hús-vér felügyelő munkáját mesterséges intelligencia segíti. Éspedig az intim szféra védelmének szempontjából igen invazív megoldásokkal.
A rendszer a fej- és szemmozgás figyelése mellett folyamatosan pásztázza a képernyőt, riaszt a gyanús ablakváltás miatt, indokolatlan egérmozgásnál, klikkelésnél és görgetésnél, rajta tartja a szemét a billentyűleütéseken, sőt még a másolás és beillesztés parancsok között a szövegek átmeneti otthonául szolgáló vágólapon is. A rendszer olyan érzékeny, hogy a lassúság vagy a gyorsaság, a túl sok vagy a túl kevés kattintás is felébreszti benne annak gyanúját, hogy a delikvens csal a vizsgán. De a közös hálózatra csatlakozókat is rögtön szélhámosnak gondolja, holott egy kollégiumban vagy többszobás albérletben ez gyakori. A program még a túl zajos szobában vizsgázókra, a lassú internettel vagy gyengébb minőségű webkamerával rendelkezőkre is rásütheti a bélyeget. A helyzet igen komoly, a szoftverek többsége sok diák viselkedésében talál problémát, gyakran olyan téren, amit nem is képes tudatosan kontroll alatt tartani az ember. Ilyen például a tikkelés, amit indokolatlan szemmozgásként könyvelhet el a rendszer.