Rejtélyes módon kerülnek a parlamenti fiókba egyes törvényjavaslatok

6 perc

2020.12.12. 09:00

Ha a kétharmad úgy akarja, akár napok alatt is megszületik egy-egy törvény, de vannak olyan, már tárgysorozatba vett javaslatok, amelyeket évekig is elfektet a Ház. Az Alkotmánybíróság is szereti ezt csinálni, például az emlékezetes Nagy Harácsony szlogenű HVG-címlap ügyében.

Amikor még csak papírra gépelt iratokkal dolgoztak a hivatalok, előfordulhatott, hogy az egyik becsúszott a fiók hátuljába, és elfelejtődött. Noha a törvényhozásban ma már minden iratot azonnal digitalizálnak, és az irományok elektronikus úton „közlekednek” a bizottságok, a frakciók és a plénum között, úgy látszik, hogy – miközben hetente tárgyalnak és fogadnak el akár több tucat törvényjavaslatot – vannak furcsa módon feledésbe merült témák.

  • 21 éve kallódó törvényjavaslat

Például nemzetközi szerződések. Magyarország 1999-ben írta alá a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumát. Az Országgyűlés 2001-ben határozattal megerősítette, de törvényben nem hirdette ki, pedig ez kötelező lett volna. (2005-ig ezen a módon, két szakaszban zajlott a nemzetközi szerződések beillesztése a hazai jogrendbe, azóta ezt egyetlen törvénnyel oldják meg.) A Medgyessy-kormány 2003-ban benyújtott ugyan egy javaslatot, de nem tárgyalták, ráadásul azt a tervezetet a Gyurcsány-kormány 2006-ban visszavonta. Tíz év múlva került csak az Országgyűlés elé a kihirdetés, azzal, hogy egy nemzetközi szempontból már régóta fennálló kötelezettségnek tenne eleget ezzel Magyarország. Az általános vita négy és fél éve lezajlott, nem volt túl heves, de a részletes vita azóta is várat magára.