Merkel kezében ott a vészfék – a németek inkább szigorítanak a járványszabályokon
Kijárási tilalom, üzlet- és iskolabezárások – a berlini kormány alkotmányossági aggályokkal is szembenézve, a föderációs berendezkedésű Németországban szokatlan módon, központilag akarja legyőzni a koronavírus-járványt.
Németországban múlt szombat óta az incidenciamutató határozza meg a mindennapi életet. A járványügyi szakemberek által használt szám – adott számú populáción belül adott időtartam alatt előforduló új fertőzések száma – adja a pandémiavédekezés immár országosan központosított jogszabályainak alapját. A német törvényalkotási gyakorlathoz képest rendkívüli gyorsasággal megszületett – a parlament alsóháza által szerdán, a felsőház által csütörtökön jóváhagyott, az államfő által azonnal aláírt és kihirdetett – törvény három kulcsszámhoz köti a védekezés szabályait. Ha az incidenciamutató értéke 100 fölötti, vagyis 100 ezer ember közül egy hét alatt újonnan száznál többen fertőződnek meg, s ez három egymást követő napon nem csökken, akkor az eddig különböző tartományi szabályok helyett az új, egységes szövetségi törvényt kell alkalmazni.
A berlini politikai szlengben „vészfékként” aposztrofált jogszabály értelmében ekkor az élelmiszerboltok és a napi létszükséglet kielégítéséhez szükséges helyek, a gyógyszertárak, bankok, benzinkutak, posták és hasonlók kivételével minden üzletnek be kell zárnia. Zárva maradnak a szállodák és a vendéglátóhelyek, a hivatásos sportolókon kívül a többiek még edzésekre sem járhatnak, s a profik is a közönség teljes kizárásával űzhetik szakmájukat. A társas kapcsolatok a közös háztartásban élőkre korlátozódnak: saját magukon kívül maximum egy személlyel lehetnek együtt – még a szabadban is. Egészségügyi, wellness-szolgáltatások kizárólag orvosilag indokolt esetben nyújthatók.