Jan-Werner Müller: Így fest a Populista Internacionálé Trump után
Az amerikai események megmutatták, hogy milyen az, amikor az elit többsége hajlandó együttműködni az autoriter vezetőkkel. Vélemény.
Világszerte érezhető a remény, hogy Donald Trump elnökségének erőszakos és dicstelen befejezése végül mindannyiunk hasznára válik, amennyiben máshol is visszaveti a populisták hatalmát. Sajnos ez az optimizmus naivitásból ered.
Süddeutsche Zeitung: Semmi pánik, a demokrácia él és virul
A vezető német lap azt írja Biden hivatalba lépése után, hogy az új elnök sikere tanúsítja: a demokrácia erősebb, mint a radikális és tekintélyelvű erők, már ha vannak elegen, akik megvédik a jogállamot.
Bár sokan beszéltek az utóbbi években a világon végigsöprő populista hullámról, az ilyen vezetők felemelkedése és bukása általában csekély hatással van az érintett ország határain túl. Ahogy tolvajok között nincs becsület, az elképzelt Populista Internacionáléban sem jelentkezett a szolidaritás, amikor igazán szükség lett volna rá. Trump haverjai, Narendra Modi indiai és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elismerte Joe Biden győzelmét, de végül így tett még Vlagyimir Putyin orosz elnök is.