Vinnai Balázs: A technológia, az innováció az egészségüggyel karöltve legyőzheti a járványt
A tudományba, a kutatókba vetett bizalomra nagyobb szükségünk van, mint valaha, írja szerzőnk. Vélemény.
Több mint egy évvel a koronavírus-járvány globális elterjedése után a Covid–19 továbbra is lendületben van, amit tovább gyorsítanak az azóta megjelent mutációk. A kritikus helyzetet már akkor összeesküvés-elméletek súlyosbították, amelyek még gyorsabban terjedtek, mint maga a vírus. A vírustagadás és -szkepticizmus helyrehozhatatlan károkat és zavart okoz a vírus elleni küzdelemben, hiszen azt a bizalmat támadja, amire ebben a helyzetben a lehető legnagyobb szükség van.
A koronavírus-járványt megelőzően és annak során áradó ellentmondásos információk hatására megingott az orvosokba és a tudományba vetett hit. Az ugyan nem volt váratlan, hogy az ismeretlentől való félelem miatt még inkább előtérbe kerültek az áltudományos, irracionális magyarázatok, hiszen ez kiszámítható pszichológiai reakció a félelemre és a bizonytalanságra.
Carlo Rovelli: A "gondolkodj a saját fejeddel" mondás egyeseknél a hülyeség ősrobbanását eredményezi
A világ száz legbefolyásosabb globális gondolkodója közé választotta a Foreign Policy 2019-ben Carlo Rovelli olasz elméleti fizikust, a hurok-kvantumgravitációs elmélet egyik megalkotóját. Magyarul nemrég megjelent könyve kapcsán beszélgettünk vele.
Elszomorító és veszélyes, hogy éppen akkor nőnek a tudománnyal szembeni fenntartások, amikor a kutatókba vetett bizalomra a legnagyobb szükségünk van. A tudomány és az orvosok tudása elengedhetetlen kelléke volt a járvány kordában tartásának, kutatásaikkal és tapasztalataikkal mind a megelőzés, mint az ápolás terén döntő és életvédő jelentőségű információt adtak a döntéshozók számára – mindezt pedig elképesztő sebességgel.