Elképzelni is nehéz: Bonn maradhatott volna a német főváros – 1991. május 17.

Nehéz elszakadni a megszokott nyugalomtól: bonniak gondjai Berlinben. A német újraegyesítésről szóló Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

Elképzelni is nehéz: Bonn maradhatott volna a német főváros – 1991. május 17.

Rendszerváltás az NDK-ban

Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként szemtanúja volt a történelmi eseményeknek, amelyekről naplót vezetett. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, ez sorozatunk első darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

A berlini lapok egész héten részletes várostérképeket közöltek: hová kerül a kormány, hol lakik majd a külügyminiszter, hol kapnak lakást a képviselők. A nagy buzgalom oka az, hogy amikor a hét elején első munkaülését tartotta Berlinben az össznémet parlament, akkor a képviselők bizony morgolódtak, és jó néhányan értésre adták, hogy Bonnban jobban érzik magukat.

A történelmi német parlament, a Reichstag klasszikus vitatkozó parlamentnek épült, nagy ülésteremmel, tágas folyosókkal, de kevés irodával. Márpedig az elkényeztetett bonni honatyák és honanyák élete azzal telik, hogy aktákat rendezgetnek, megbeszéléseket tartanak, telefonálnak. A bonniak még rá is játszottak a kényelmetlenségekre: tüntetően eltévedtek a Reichstagban, és még azt a kevés irodát se találták meg, amely rendelkezésükre állt.