Biden: az USA a demokráciákat támogatja a világban
Biden szerint az Egyesült Államoknak az erő pozíciójából kell vezetnie a világot.
Az amerikai elnök jövő szerdán kezdődő első külföldi útja azért vezet Európába, hogy maga köré gyűjtse a világ demokráciáit. Ezt maga Joe Biden közölte a Washington Postban közzé tett cikkében, amely példátlan módon a neve alatt jelent meg, pontosan meghatározva a tárgyalások céljait. Mint írta, egy sor demokratikus partnerrel találkozik, kezdve a G7-ekkel, a NATO-szövetségeseken át az EU vezetőiig, majd utána következik Vlagyimir Putyin orosz elnök. Szándéka az, hogy bizonyítsa: az Egyesült Államok ismét elkötelezett a társországok iránt, illetve, hogy a demokráciák képesek megbirkózni a kihívásokkal, valamint elhárítani az új korszak fenyegetéseit.
Megállapítja, hogy Washingtonnak az erő pozíciójából kell vezetnie a világot, legyen szó a felgyorsuló éghajlatválság feltartóztatásáról, vagy akár az orosz és a kínai kormány ártó tevékenységének ellensúlyozásáról. Hála a gazdasági mentőcsomagnak és a tömeges oltásoknak, a tengerentúli gazdaság jelenleg gyorsabban nő, mint bármikor az utóbbi 40 évben. Ez pedig húzza magával a világgazdaságot is, ám a politikus hozzáteszi: Amerika is erősebb, ha olyan nemzetek veszik körül, amelyek demokráciák, tehát osztják a közös értékeket és jövőképet.
Ezt fogja képviselni az út minden állomásán. Ami a G7-eket illeti, rámutat, hogy a vezető demokráciák megfelelő alternatívát kínálnak Kínával szemben a fizikai, digitális és egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére. Olyat, amely ellenállóbb és minden ország előrelépését szolgálja. El kell érni, hogy a jogállami elvek vezéreljék a technika újdonságok használatát és korszerűsítését, és ne az autokraták érdekei diktáljanak, lásd a zsarolóvírusokat vagy a mesterséges intelligencia bevetését a tömeges megfigyelésekhez.
Biden a NATO Közgyűlésén ki kívánja nyilvánítani, hogy az USA megingathatatlanul támogatja a kölcsönös segítségnyújtási záradékot, illetve hogy a szövetség nem hagyja magát az olyan veszélyekkel szemben, mint a kulcsfontosságú nyugati infrastruktúra elleni kíbertámadások.
A Bizottság és az Európai Tanács vezetőivel arra összpontosítanak majd, hogy a piaci demokráciák és ne Kína vagy bárki más írja a 21. század kereskedelmi és technológiai szabályait. Továbbá, hogy a földrész sértetlen, szabad és békés maradjon. Az unió és a NATO az USÁ-val közösen lép fel a kontinens biztonságát fenyegető orosz lépések ellen és ne legyen kétség, hogy Amerika el van szánva a demokratikus értékek védelmére, ami persze szorosan összefügg az érdekeivel.
Biden jelezte, hogy ezt már egyértelműen közölte telefonon orosz kollégájával. Washington stabil és kiszámítható kétoldalú viszonyra törekszik, a többi közt olyan kérdések megoldására, mint pl. a fegyverzetellenőrzés. De ettől az amerikai elnök még megtette a szükséges lépéseket, amikor az ország szuverenitását érte támadás. Így amikor Moszkva beleavatkozott a választásokba. És Putyin pontosan tudja, hogy tárgyalópartnere a jövőben sem fog habozni, ha ilyen esetek fordulnak elő. Ugyanakkor azzal is szembesülni fog a genfi megbeszélésen, hogy az USA, Európa és a többi demokrácia kiáll az emberi jogok és méltóság mellett.
Az elnök szerint korunk meghatározó kérdése az: összefognak-e a demokráciák és tudnak-e igazi eredményekkel szolgálni népeik számára egy gyorsan változó világban. Képesek-e helytállni a demokratikus szövetségek és intézmények napjaink fenyegetéseivel és ellenfeleivel szemben? A politikus úgy válaszol saját kérdésére a Washington Postban, hogy meg van győződve róla: igen. És a héten esély is kínálkozik Európában, hogy ezt bizonyítsa is – szögezi le.