"Orbán 'csinált' egy csomó kis Matolcsyt, akik később talán nem lesznek vele kedvesek"
Hisztériakeltésnek tartja a hvg360.hu által megkérdezett szakértő, ha azt mondják, az ellenzéknek kormányra kerülve nem lenne mozgástere a jelenlegi alkotmányos rendszerben, illetve a sarkalatos törvények tömkelege között. Az tény, ez a mozgástér kisebb, mint ami szokásos és ideális, de apró lépésekkel így is el lehet érni változást. Nézzük a kulcsszereplőket és a lehetséges forgatókönyveket.
Házasság csak férfi és nő között képzelhető el, az anya nő, az apa férfi, kiskorúaknak tilos „a homoszexualitás népszerűsítése”, a születési nemen változtatni nem szabad, menedékjogot a „biztonságos” harmadik országból érkezők nem kaphatnak, életvitelszerűen utcán élni tilos, az államadósságot folyamatosan csökkenteni kell, a közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványok sérthetetlenek – mindezeket az Alaptörvénybe írta bele a Fidesz-KDNP, vagyis ezeken csak kétharmaddal lehet változtatni. Ahogy a médiafelügyeletet ellátó szervre, az önkormányzatokra, rendőrségre vagy ügyészségre vonatkozó jogszabályokon, illetve a választási törvényen is. És ez még mindig csak néhány példa, a Parlament honlapján egy 47 oldalas dokumentumban sorolják a sarkalatos törvényeket.
A Társaság a Szabadságjogokért Politikai Szabadságjogi Projekt vezetője, Pásztor Emese is úgy látja, túl sok mindent szabályoz kétharmados törvény vagy éppenséggel alkotmány, utóbbi ráadásul esetünkben tele van olyasmivel is, ami nem is oda való. „Dupla fedelű a probléma: a kétharmados törvények mellett lényegében a rendszer kikerült a rendszerből, eltűnik a vagyon, amivel kormányozni lehetne, a pénz, amiről a kormányzati döntés születhetne, már nem közpénz, kiszivattyúzták alapítványokhoz.”