Hol nyíltan, hol lopakodva gyarmatosítja az oktatást és a kultúrát a Fidesz
Amit tud, visz a kormánypárt, most éppen a POSZT-ot cseni el Pécstől. De nem csak az ellenzéki településeket bünteti. A már több százmilliárd forintra rúgó vásárlások, beruházások, kiszervezések, "megmentések" adandó esetben a hatalomátmentést is szolgálhatják.
„Ott kell lenni mindenhol”
– magyarázza egyik fideszes forrásunk a párt legújabb kulturális és oktatási stratégiáját. A centrális erőtér összeomlása és az ellenzéki összefogás lehetősége már a 2019-es önkormányzati választásokon megmutatta a hatását, hiszen a Fidesz számos vidéki nagyvárost elveszített. Orbán Viktor kormányfő igyekszik felkészülni arra az eshetőségre, ha 2022-től nem ő ülne szorgalmasan szövögetett, centralizált struktúrájának a középpontjában.
A túlélést nemcsak az oligarchák bankszámláin felhalmozott pénzek garantálhatják, hanem azok az ideológiaformáló kulturális terek, intézmények is, amelyeket a Fideszhez közeli emberek változatos trükkökkel és egyre vehemensebben igyekeznek kinyerni az állam és az önkormányzatok fennhatósága alól. A terjeszkedő kulturális erőcentrumok között élen jár a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság (MTT), a rendszerváltás nép-nemzeti köreinek egyik vezéralakja, Lezsák Sándor Nemzeti Művelődési Intézete (NMI), valamint a százmilliárdokkal kitömött Mathias Corvinus Collegium.
Megszűnik a POSZT
A kormány kultúrharcának legfrissebb zsákmánya a Pécsi Országos Színházi Találkozó, amely nemcsak nevet vált, de végleg el is tűnhet a kínálatból.
„Az rendeli a nótát, aki fizeti” – jellemzi egy forrásunk azt a helyzetet, amikor megvonják az állami támogatást egy-egy önkormányzat kulturális intézményétől, vagy csak azzal a feltétellel folyósítják tovább, hogy az állam megkapja a vezető kinevezésének jogát, ahogy ez a színházaknál is történt. Az újonnan felállított, minisztériumi delegáltak által dominált „szakmai testületek” eddig soha nem törekedtek kompromisszumra, és ha egy város ellenállt, mint például Eger, ahol az önkormányzat megtagadta a fideszes jelölt kinevezését, a minisztérium világossá tette, hogy többé egyetlen fillért sem kap a renegát város színháza.
„Nincs kiskapu, nincs időhúzás, és nincs felesleges 520 milliója Pécsnek”
– magyarázza lemondóan az ottani polgármester, miért a minisztérium támogatottját nevezte ki a színház élére.