Így lett Magyarország a bevándorlók országa az Orbán-kormány alatt

9 perc

2021.11.08. 04:30

Miközben a kormány tovább folytatja a kommunikációs kampányát az illegális bevándorlás ellen, egy másik jelenséget előszeretettel elhallgat: az elmúlt öt évben rendkívüli mértékben meglódult a Magyarországra irányuló bevándorlás, ezen belül is nyolcszorosára nőtt azoknak az EU-n kívüli külföldieknek a száma, akik első alkalommal folyamodtak jövedelemszerzési vagy munkavállalói célból tartózkodási engedélyért. A trend a munkahelyeket megtépázó Covid-járvány alatt sem lassult jelentősen, de a cégeknek sokszor nincs más választásuk, hogy pótolják a hiányzó magyar munkaerőt.

Ukrajna, Kazahsztán, Mongólia, Kína, Vietnám, India, Dél-Korea, Irán – egy birkózóversenybe nevező országok felsorolása is lehetne, de nem, ezek azok államok, amelyekből csak tavaly legalább több százan, néhány esetben több ezren kaptak Magyarországon tartózkodási engedélyt. Mindegy, hogy dolgozni jöttek, ösztöndíjjal tanulnak valamelyik egyetemen vagy a családjukhoz csatlakoztak, egy dolog közös bennük: mindannyian legálisan, a magyar állam engedélyével érkeztek az országba, és első alkalommal folyamodtak engedélyért. Annak a magyar államnak az engedélyével, mely az utóbbi öt évben egy teljes kommunikációs kampányt épített fel arra, hogy Magyarországnak nem kellenek bevándorlók.

Az, hogy Magyarországon egyre több a külföldi bevándorló és köztük a munkavállaló, egyáltalán nem újdonság. (Itt fontos megjegyezni, hogy cikkünkben csak az Európai Unión kívülről érkezettekre koncentrálunk.) 2018-ban a hvg.hu is írt azokról az indiai fejőmunkásokról, akik magyar munkaerő híján hevesi és békési gazdaságokban kaptak munkát, ugyanebben az évben pedig egy Tatabánya környéki gyárba az ukrán és a szerb vendégmunkások mellé Costa Rica-i dolgozók érkeztek.

  • (Nem leszünk) Bevándorlóország

Magyarországgal kapcsolatban külön érdekesség, hogy a folyamatot számottevően a Covid–19-járvány sem törte meg. Az EU statisztikai ügynöksége, az Eurostat, ahova a magyar kormány is kötelezően szolgáltat adatokat, a múlt héten publikálta 2020-as statisztikáit, mely meglepő eredményt hozott: