"Keserves idők" megkerülhetetlen krónikája Teleki Pál államtitkárának most megjelent naplója
„Konok akarattal” kényszerítette magát naponkénti naplóírásra 1941-től Teleki Pálnak, majd két utódjának is miniszterelnöki államtitkára, Zsindely Ferenc. A kulisszatitkokkal teli, minap megjelent terjedelmes krónika visszatérő témája az öngyilkos kormányfő.
A miniszterelnök ma éjszaka agyonlőtte magát. (...) Fekete mongol bajuszt festett az ajkára a lecsurgó vér, csupa vér a párna.
A sajtónak csak annyit adtak le elsőbb, hogy »tragikus hirtelenséggel elhunyt«. Helyes. De második hírnek mondjuk meg az igazat. Bárdossy [László] ellenezte mindenképpen. Én azonban azt mondtam, hogy a lelkiismereti kötelességemmel ellenkezik letompítani azt a kiáltást, amelyet tettével a miniszterelnök a nemzetnek elkiáltott. Mert ez az igazság: öngyilkossága egyrészt mementó a nemzetnek, másrészt önkéntes áldozat az Istennek.” Teleki Pál halálának napján, 1941. április 3-án – a késő esti órákban – jegyezte fel naplójába ezeket a sorokat a miniszterelnöki államtitkár.
A jószerével feledésbe merült Zsindely Ferenc neve a minap megjelent naplója okán az elkövetkező évek, évtizedek történetírásában megkerülhetetlen lesz.
"Ugyanúgy bántunk el a zsidókkal, mint a bolsevisták a burzsujokkal. Ez szégyen. Ez bűn."
„Egy befolyásos kormánytag nézőpontjából követhetjük nyomon a magyar kabinet második világháborús politikáját, méghozzá nem egy történelmi számvetés keretében, hanem a munka dandárjában... minden utólagos korrekció nélkül." Zsindely Ferenc, Teleki Pál államtitkárának naplója párját ritkító kordokumentum.