Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A cikkcakkos falfelületek mellett a bannereknek és a székeknek is nagy szerepük van abban, hogy már üvegből is lehet koncerttermet építeni. Az alapelveket évtizedek óta ismerik, de a Zene Házában valósították meg őket a legkövetkezetesebben.
Nem véletlen, hogy a koncerttermekben és stúdiókban kerülik az ablakokat. Az emberi fül számára ott alakul ki kellemes beltéri hangzás, ahol a teret olyan anyagok határolják, amelyek véletlen irányokba verik vissza a hanghullámokat. Ilyenek a nem egyenletes (például domborzattal díszített) felületek, de kis mértékben a fa, a vakolat vagy a textil is.
Az üveg viszont a hangenergia túlnyomó részét pontosan veri vissza (mint a tükör a rá eső fényt), ami kellemetlen visszhangokat eredményezhet. Ezért hökkentett meg sokakat – szakértőket és laikusokat egyaránt –, hogy a jövő hétvégén megnyitandó városligeti Magyar Zene Háza koncerttermeinek csak ablaka van: a falaik padlótól mennyezetig a környező parkot látni engedő üvegből készültek.
Feláldozták volna a tervezők az építészet oltárán az akusztikát? Vagy ismernek valami trükköt, amellyel egy üvegterem is koncertképessé tehető? A japán tervező, Fudzsimoto Szószuke építészeti koncepciójához egy szintén japán cég, a Nagata Acoustics munkatársai segítettek hozzáigazítani az előadótermek hangzását, magyar akusztikusokat érdemben nem vontak be a tervezésbe.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.