A bolsevikok 1918 júliusában barbár módon kivégezték II. Miklós cárt, valamint az orosz uralkodó feleségét és öt gyermekét, s folyamatosan vadásztak az egyik legrégebbi bojárcsalád tagjaira. Az 1917-ben élt
53 Romanov közül azonban 35-nek mégis sikerült elmenekülnie
a több évig tartó polgárháborúba süllyedt országból. Többeket, köztük II. Miklós édesanyját, valamint a cár Kszénia nevű húgát és férjét a távoli rokon, V. György brit uralkodó által küldött hadihajón mentették ki a Krímből. A külföldre szakadt Romanovok gyorsan megtalálták a helyüket a „fehér emigrációban” – a bolsevikok elleni harc elvesztése után távozott oroszok körében –, viszont évtizedekig nyomasztotta őket, hogy el sem temethették megölt rokonaik többségét.
Sokan nem értik az orosz állami emlékezetpolitikát, azt, hogy miért dédelget Vlagyimir Putyin birodalmi álmokat, pedig a kérdésekre egyszerű a válasz. Az is beszédes, hogy kik Putyin aktuális példaképei az orosz történelemből, és fontos, hogy mindennek köze van a keleti-nyugati szembenálláshoz is.
A cárt és családtagjait Jekatyerinburgban, az Ipatyev-házban mészárolták le, a felismerhetetlenségig összevert, majd savval leöntött holttesteket pedig többször is különféle rejtekhelyekre szállították, majd egy aknába dobták. A maradványokat véletlenül találták meg 1979-ben, ám csak a Szovjetunió 1991-es széthullása után kaphattak emberhez méltó temetést a cári család tagjai. Ekkorra – a DNS-vizsgálatoknak köszönhetően – az is kiderült, hogy a cár valamennyi gyermeke meghalt Jekatyerinburgban, így mind csalók voltak, akik az idők során azt állították, valamelyik Romanov-lányként túlélték a mészárlást, így őket illeti a trón, de legalább a család tagjainak kijáró jólét.