Orbánok és vagyonok: a nyilatkozat egy dolog, a céges beszámoló pedig egy másik
A miniszterelnök egy szinte üres vagyonnyilatkozatot adott le, mi viszont nem elégedtünk meg ezzel, megnéztük, milyen éve volt 2021-ben a családjának. Gazdag, ha egy szóval kell jellemezni. Annak, aki kételkedik ebben, ajánljuk például a hatvanpusztai építkezésről szóló videónkat (amely ebben a cikkben már angol felirattal is megnézhető).
Négy éve ezen a napon a felcsúti polgármesteri hivatal irodájában másolgattam sorról sorra Mészáros Lőrinc polgármesteri vagyonnyilatkozatát. Immár számítógépen, ami egy enyhülés volt: előző évben még papírra kellett körmölgetni.
Takarékbetétben volt 1,665 milliárd, készpénzben 100 millió, valakinél kint volt durván 1 milliárdja, értékpapírban volt kétmilliárdja és így tovább.
Egy ponton a motor márkanevét elírta, vissza is mentem egy újabb körös ellenőrzésre, de a vagyonnyilatkozat lehetett pontatlan. Éreztem, mindketten – én és a jegyzetelést felügyelő munkatárs is – tudjuk, hogy ennek vajmi kevés köze van a valósághoz. Abban az évben, amiről a papírok szóltak, a Napi.hu listáján ötödik leggazdagabb magyarként szerepelt Mészáros (azóta már az élen van), 120 milliárdos becsült vagyonnal. Ez pedig nem a vagyonnyilatkozatában, hanem a cégeinek értékén látszik.
Ez az érzés köszönt vissza, amikor keddre virradóra kiderült: Orbán Viktornak szinte teljesen üres a 2021-re vonatkozó vagyonnyilatkozata. Eltűnt a feleségével közös, 882 ezer forintos hitele, megmaradt a XII. kerületi lakás és a felcsúti ház, ezt leszámítva sehol egy megtakarítás, értékpapír, nagyobb értékű műtárgy.
Jóformán magától jön a kérdés: nem kevés-e Orbán Viktor anyagi helyzetét önmagában szemlélni? Elég csak a hatvanpusztai birtokra gondolni, amely az édesapja nevén van, ám a HVG-hez jutott belső képek alapján az építkezés sokkal inkább a kormányfő ízlését tükrözi.
Ezért a hvg360-on Orbán nyilvános vagyoni helyzete mellett megnéztük, milyen éve volt tavaly úgy általában az Orbán-családnak.