A pap, akit Hitler kergetett az államalapításba

11 perc

2022.04.18. 17:00

A szlovák államot megalapító katolikus pap, a hetvenöt évvel ezelőtt, 1947. április 18-án felakasztott Jozef Tiso 1944-ig, 57 éves koráig nem létezett a magyar sajtó számára. Abban kizárólag Tiszó József szerepelt. Szentként tisztelt államalapító, aki megmentette a szlovákok földjét a szétdarabolástól; háborús bűnös, aki Hitler bábjaként kiszolgáltatta a szlovákokat a náciknak és a halálba küldte országa zsidóit. Ez a két felfogás csapott össze a rendszerváltás után az önálló állami létre ébredő Szlovákiában.

1887. október 13-án született Nagy-Magyarország északi csücskében, a Trencsén megyei Nagybiccsén (Bytča), egy katolikus szlovák faluban. Magyar iskolába járt Zsolnán. Akkoriban a környék szlovák iskoláit felszámolták.

Eminens diák, nyelvtehetség. Az éneken és a tornán kívül mindenből jeles, miután tornából fölmentették, színjeles. Végig az érettségiig. Az iskolai értesítő szerint Zsolnán osztálytársai nagyjából negyven százaléka zsidó volt. A nyitrai katolikus gimnáziumban járta ki a fölsőbb gimnáziumi osztályokat. Nyolcadikos korában tíz koronát nyert a jellemes emberről írott (természetesen magyar nyelvű) pályaművével, amelyet „Ha férfi vagy, légy férfi” jeligével adott be.

Bende Imre, a szegény sorból származó tehetséges gyerekek támogatásáról nevezetes nyitrai püspök felajánlotta az ígéretes ifjúnak a lehetőséget, hogy papnak tanuljon a híres bécsi Pázmáneumban.

Az anyanyelvén kívül magyarul, németül és latinul tudó diák a Pázmáneumban a héber, az arámi és az arab nyelvekkel is megismerkedett és kuglibajnokságot is nyert. Jámbor életű, szorgalmas mintadiáknak tartották. 1910-ben pappá szentelték, 1911-ben teológiai diplomát szerzett.

A bécsi Pázmáneum épülete napjainkban.
Wikipedia

A pályáját szülőföldjén kezdte. A nyitrai egyházmegyében káplánkodott különböző falusi plébániákon. Hittant tanított, kulturális eseményeket szervezett, színi előadásokat rendezett és belevetette magát a Rerum Novarum (az egyház szociális tanítását összefoglaló enciklika) szellemében a szegénység és az alkoholizmus elleni küzdelembe.