Martin József Péter: Korrupcióba csak valódi demokráciákban bukhat bele egy kormány

10 perc

2022.04.21. 04:30

A magyar társadalomnak kiemelkedően magasan van a korrupcióval szembeni toleranciaküszöbe, a mostani választás pedig bebizonyította, hogy a korrupció elterjedése egyáltalán nem befolyásolja az eredményt – mondja Martin József Péter, a Transparency International magyarországi ügyvezető igazgatója.

HVG: A Transparency International (TI) szerint a mostani választás messze volt attól, amit szabadnak és tisztességesnek lehet nevezni. A legitimitását meg lehet kérdőjelezni?

Martin József Péter: Nem lehet. Tudomásul kell venni: a magyar társadalom többsége azt akarta, hogy az Orbán-rendszer folytatódjon.

HVG: Karácsony Gergely, aki április 3. után elsőként a HVG-nek nyilatkozott, azt mondta: ezt a választást az ellenzéknek „nem lehetett megnyernie”. Osztja a véleményét?

M. J. P. : Részben osztom. Nagyon nehéz lett volna nyerniük, mert a választás nem volt tisztességes. Sokkal több erőforrás állt a kormánypárt rendelkezésére, földbe döngölő erejű volt a médiatúlsúly. Csak egy példa: megmértük, hogy a kor­mányoldal plakátkampánya listaáron nyolcszor annyit ért, mint az ellenzéké. Minden tekintetben felbillent a pálya.

De azt gondolom, magunkat csapnánk be, ha itt megállnánk az elemzéssel, mert több más ok is áll a kudarc mögött, miként azt később a főpolgármester is jelezte.

HVG: Az már az ellenzék képességének a számlájára írható, hogy a Fidesznek végül kétharmada lett, nem sima többsége?

M. J. P. : Én is így gondolom. Az összefogás tartalmi és bizalmi értelemben nem igazán működött, az ellenzéknek nem sikerült olyan koherens társadalmi, gazdasági jövőképet felmutatnia, amely túlmutat az antiorbánizmuson, és vonzóbb, mint amiben a választók eddig éltek.

Majtényi László: Orbán király országában

A politikai közélet központja holnaptól aligha lehet a NER-kétharmados Országgyűlés. Mindenek előtt hasznos lenne, ha a politikai beszéd középpontjába nem az orbánozást, hanem a demokratikus és szolidáris Magyarország vízióját helyeznék. Vélemény.

HVG: A TI azt is írta a közleményében, hogy hiába vált nyomasztóvá és rendszerszintűvé a korrupció, a választók többsége ezt tolerálja vagy bocsánatos bűnnek tekinti. Más államok polgárait jobban befolyásolja a korrupciós helyzet? Ennek van jelentősége a voks leadásakor, vagy más – például a megélhetés – a fontos a döntéskor?