Jeszenszky Géza: Barátunk, Madeleine Albright
A volt magyar külügyminiszter és washingtoni nagykövet személyes hangvételű megemlékezése a március 23-án elhunyt néhai amerikai ENSZ-nagykövetről és külügyminiszterről.
Április 27-én temették el Madeleine Albrightot, aki 1997 és 2001 között az Egyesült Államok sorrendben 67. külügyminisztere volt, az első nő és a második nem amerikaiként született ezen a poszton. A washingtoni National Cathedral-ben tartott szertartáson Joe Biden elnök búcsúzott a cseh születésű, a Demokrata Párt héjái közé sorolt politikustól, Bill Clinton és Barack Obama korábbi elnökök, Anthony Blinken jelenlegi, John Kerry, Hillary Clinton és a republikánus Condoleeza Rice korábbi külügyminiszterek jelenlétében.
Magyarországnak jó oka van gyászolni és kegyelettel őrizni az 1937-ben Prágában Marie Jana Korbelová néven született egyetemi tanárt és politikust. Ismerve a nácizmus és a kommunizmus bűneit és következményeit,
Albrightnak jelentős érdemei vannak a közép-európai rendszerváltozások elősegítésében,
a liberális demokrácia és a piacgazdaság megszilárdításában az egykori Szovjetunió csatlósállamaiban.
Messziről jött asszony - In memoriam Madeleine Albright
Az Egyesült Államok első női külügyminiszteréről, a most elhunyt Madeleine Albrightról kinevezésekor, 1997 februárjában jelent meg portré a HVG-ben. Ezt közöljük most újra változtatás nélkül.
1990 elején az amerikai Demokrata Párt nemzetközi kapcsolatokat ápoló szervezete (NDI, National Institute for International Affairs) képviseletében azért érkezett Budapestre, hogy az ellenzéki pártokat segítse tanácsaival. Az MDF külügyi bizottsága vezetőjeként többször találkoztam vele, a tanártárssal beszélgettünk Közép-Európa tragikus, de most reményt keltő sorsáról. Antall József miniszterelnök 1991. októberi washingtoni látogatásakor, idősebb George Bush elnökkel és Lawrence Eagleburger ügyvezető külügyminiszterrel folytatott megbeszélései mellett előadást tartott a Georgetown Egyetemen, ahol az ott tanító Albright mutatta be, meleg szavakkal.