Serdült Viktória: Európa jövőjét nemcsak Budapesten és Varsóban írják

9 perc

2022.05.29. 09:00

Hosszú távon sem a magyar, sem a lengyel kormány nem hagyhatja figyelmen kívül az Európa jövőjéért rendezett konferencia eredményeit, melyen az európai polgárok egyértelműen kimondták: egységesebb és demokratikusabb Európát szeretnének. Cikkünket a Visegrad Insight által szervezett projekt részeként közöljük.

Visegrad Insight

A cikk a Visegrad Insight által szervezett projekt részeként, az Európai Parlament társfinanszírozásával készült a Hospodářské noviny, a Res Publica Nowa, a SME és HVG részvételével, a Konferencia Európa Jövőjéről (Conference on the Future of Europe) megvitatására. Az Európai Parlament nem vett részt az anyagok elkészítésében, és nem vállal felelősséget a szerzők által megfogalmazott információkért vagy álláspontokért.

A sorozat minden lapunkban megjelent cikkét itt olvashatja.  

Két nappal az ukrajnai háború kitörése után az ukrán Natalija Ablejeva belépésre jelentkezett a mindössze 600 fős magyar község, Beregsurány határátkelőjénél. A bombázások elől menekülő nő azonban nemcsak saját bőröndjét hozta magával: vele tartott két kisgyermek is, akiket mindössze néhány órával korábban ismert meg. Édesapjuk nem messze a magyar határtól szólította meg az asszonyt, akit arra kért, vigye át a kicsiket Magyarországra, ahol édesanyjuk már úton van értük Olaszországból. A Reuters híre arról is beszámolt, hogy néhány óra múlva mindkét kicsi biztonságban ült édesanyjuk kocsijának hátsó ülésén.

Február 24-e óta számtalan, Natalijához hasonló történet bizonyította be, hogy a szolidaritás egyáltalán nem egy üres frázis, amelyet csak európai politikusok hangoztatnak protokolláris eseményeken. Legyen az a magyarországi Beregsurány, a lengyelországi Przemysl, vagy a szlovákiai Felsőnémeti, a háború hírére önkéntesek százai özönlöttek a határra, hogy ruhával, étellel, szállással, fuvarral, vagy akár csak egy-egy jó szóval segítsék az Ukrajnából menekülő milliókat. Tették ezt olyan országokban is, ahol 2015-ben még egészen máshogy álltak a Szíriából és Afganisztánból menekülő tömegekhez.

Az európai szolidaritást a maga valójában megmutató eseményekkel párhuzamosan egy másik rendezvény is zajlott a kontinensen. Az Európa jövőjéről szóló konferencián mindenki elmondhatta a véleményét arról, milyen irányba tartson Európa és melyek a legfontosabb prioritások számukra.

Az, hogy az „európai polgár” nemcsak egy elvont fogalom, jól bizonyítja, hogy ezt több mint ötvenezren meg is tették az erre szolgáló online felületeken és fórumokon, sőt emellett voltak még közös európai polgári vitacsoportok is, ahová véletlenszerűen sorsolták ki a résztvevőket a tagállamokból. Így tehát – ahogy azt korábban meg is írtuk – ezek az eredménye uniós társadalom egészének véleményét reprezentálja, nem csak azokét, akik lelkesednek az EU iránt.