Szeretettel a Vajdaságból: A cukorhiányból nagy kavarodás lett, gáz viszont jön, "megbeszélték Putyinnal"

4 perc

2022.05.31. 12:30

Az orosz–ukrán háború nyomán kialakult szerbiai cukormizéria időnként már komikus fordulatokat is hozott – hiába próbálták például hatósági árszabályozással és a megvásárolható mennyiség korlátozásával kezelni. Vučić elnök mindeközben jelezte, gázügyben új megállapodást kötött Putyinnal.

Abban persze nincs semmi meglepő, hogy az orosz–ukrán háború következtében kialakult globális élelmiszerhiány következményeit ilyen, vagy olyan módon a világ szinte mindegyik országa megérzi. Abban a tekintetben viszont már rendkívül tarka a kép, hogy ez konkrétan hol, hogyan csapódik le. Szerbiában például májusban az derült ki, hogy a legnagyobb hiánycikk: a cukor.

Még valamikor május derekán látta szükségesnek és indokoltnak a mezőgazdasági minisztérium, hogy közölje a nyilvánossággal, „hamisak azok az információk, amelyek szerint cukorhiány van Szerbiában”.

Elegendő kristálycukor van a piacon, tájékoztatták a minisztériumi illetékesek az állami hírügynökséget, és ahogyan az lenni szokott, a megnyugtatásnak szánt közlés ki is váltotta az épp ellenkező hatást: az emberek országszerte rohantak a boltokba cukrot vásárolni. Ennek következtében aztán valóban kialakult a cukorhiány a piacon: négy nappal később már arról számolt be a sajtó, hogy Szerbia nagyobb városaiban sehol sem lehet cukrot venni a boltokban, az újságok hasábjai pedig megteltek az üres polcokat ábrázoló fényképekkel.

Drágulás és hiány: pusztító találatot kapott a világgazdaság az orosz-ukrán háborúban

Évtizedes árrekordokat dönt az olajtól a gabonáig számos termék, melyekből Oroszország és Ukrajna jelentős exportőr. Ráadásul az árupiacokon igen magas fokú a globalizáció és így a sebezhetőség.