A mintatőkés, aki világhírűvé tette a magyar villamosipart – 115 éve halt meg Mechwart András
A II. kerületi tér névadója, Mechwart András Magyarország legnagyobb gépipari vállalatát építette fel. Ő tette a Ganzot száz fős gyárból sok ezer munkást foglalkoztató, világhírű vállalatóriássá, amely a gép-, jármű- és műszergyártás, a villamossági ipar sok-sok ágazatában képviselte a világszínvonalat. És ő tette a Ganzot zseniális mérnökök, feltalálók egyedülálló gyűjtőhelyévé is. Szegény családból indult, nagy küzdelem árán jutott idáig.
Andreas Mechwart egy bajorországi kisvárosban, Schweinfurtban született, szegény, sváb, evangélikus családban. Taníttatására nem gondolhattak. Az elemi iskola után beadták inasnak egy helybéli lakatoshoz. Kitanulta a szakmát, aztán vizsgaműként olyan remek lakatot készített, hogy a város előljárósága hasra esett előtte, és beíratta őt a híres augsburgi műegyetemre. Ott szerzett mérnöki diplomát munka mellett, sok-sok nélkülözés árán.
A nagy nürnbergi Cramer & Klett gépgyárban kezdte a pályáját. Ennek a sokoldalú vállalatnak jelentős megrendelései voltak az Osztrák-Magyar Monarchiából is, melynek köszönhetően megismerkedett a Monarchia vezető vasúti technikusaival. Így kapott ajánlatot egy galiciai segéd-felügyelői állásra a Károly Lajos-vasúttól. Ez az ajánlat hozta őt Magyarországra. Itt augsburgi diáktársa és barátja, Eichleiter Antal összehozta őt a főnökével, Ganz Ábrahámmal, aki főfelügyelői állást ajánlott a fiatalembernek. 1959 decemberében lépett Mechwart a cég alkalmazásába.