Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a minap mindössze annyit ígért a több gázért könyörgő magyar kollégájának, Szijjártó Péternek, hogy megvizsgálják a kérést. Nehéz elképzelni ennél megalázóbb jelenetet az Unió számára, hiszen az egyik tagja Putyin rendszerének könyörög, hogy a lakosság ne fagyoskodjon a télen, noha a szervezet éveken át kikacagta mindazokat, akik óvtak az energiafüggőségtől.
Viszont a moszkvai találkozó maga volt a megtestesült álom Oroszország számára, mivel alátámasztotta, hogy hat a gazdasági nyomás és töredezik az európai egység. Továbbá előrevetítette, hogy lehetséges a diplomáciai kapcsolatok rendezése a Nyugattal, miközben a háború megy tovább a Donyecki-medencében.
Így foglalja össze a helyzetet a világ legrégebbi hetilapjában William Natrass neves szabadúszó újságíró, aki Prágából követi a visegrádi országok fejleményeit.