Nyíri Miklós laborvezető: Ijesztően sok az új mutáció, de kevés a veszélyes

4 perc

2022.02.18. 09:30

Sokan támadják a PCR-teszteket, a valóság azonban az, hogy ez egy nagyon megbízható, évtizedek óta alkalmazott eljárás. Ha van a modern molekuláris biológiának igazi csúcsteljesítménye, akkor az a PCR. – mondja Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezető igazgatója.

HVG: Mutációk, variánsok és alvariánsok – szinte hetente lehet hallani újabb koronavírus-változatok megjelenéséről. Hogyan tudják folyamatosan követni és megkülönböztetni az egymástól alapvetően nem különböző kórokozókat?

Nyíri Miklós: A variánsok megkülönböztetésének van egy gyors és egy nagyon alapos módja. Mi, piaci vállalkozásként, a gyors megoldásra törekszünk, nagyon gyorsan és a lehető legolcsóbban kell nyújtanunk a szolgáltatásokat. Úgy különítjük el a variánsokat, hogy az azokra nagyon jellemző egy-egy mutációt keressük meg. Amikor például megjelent az omikron, egy olyan mutáció után néztünk, amelyik megvolt a korábbi változatokban, viszont nincs az omikronban.

A Neumann Labs budapesti központjában /// Új változatok és mutációk

Természetesen ez fordítva is működik, azaz kereshetünk egy olyan mutációt, amely csak az omikronra jellemző. Ha ez megvan, akkor meg kell tervezni, le kell gyártani és be kell állítani a PCR-tesztet. Most nagy szerencsénk volt, az omikron- és a delta-változat közötti mutációkülönbség ugyanis sok hónappal ezelőtt fennállt a vuhani és a brit variáns között is. Így ebben az esetben már volt egy hatékony tesztünk, amely korábban is eredményesen szerepelt. Így csak elő kellett venni a mélyhűtőből a reagenseket, és újra be kellett állítani őket. A variációk megkülönböztetésének másik módja az, amit többek között a Nemzeti Népegészségügyi Központ végez: ők szekvenálással határozzák meg nagyon részletesen az új variánsokat; ez azt jelenti, hogy ők sokórás munkával a vírus egész RNS-láncát megvizsgálják.