Polgármesterek bukhatnak bele, mert nem vették észre, hogy változott a róluk szóló törvény
Pártállástól függetlenül sorozatosan törvénytelenül tettek zsebre tiszteletdíjat a polgármesterek különböző cégtisztségeik után, mert a tilalmat fű alatt, egy salátatörvénybe rejtve fogadta el a parlament. A településvezetők meg is bukhatnak emiatt, muníciót adva ellenfeleiknek a választások előtt.
„Ma reggel lemondtam felügyelőbizottsági elnöki tisztemről a Kisfaludy 2030 Nonprofit Zrt.-ben, miután a jegyzőnk figyelmeztetett, hogy a jogi helyzet nem egyértelmű” – tájékoztatta a HVG-t hétfőn Porga Gyula, Veszprém fideszes polgármestere. Eddig havi 160 ezer forintot kapott e funkciójáért. Csakhogy tavaly május 1-jétől változtak az önkormányzati törvényben lefektetett összeférhetetlenségi szabályok: a 3000 lakosúnál nagyobb települések főállású vezetői csak úgy viselhetnek személyes közreműködést nem igénylő céges tisztséget – vagyis lehetnek felügyelőbizottsági tagok –, hogy nem fogadnak el érte díjazást.
Ha valakit addig fizettek, 30 napja volt, hogy bejelentse és megszüntesse az összeférhetetlenséget. Ha nem tette, méltatlansági eljárás indulhat ellene, aminek a kimenetele a mandátum elvesztése lehet.
Csakhogy a tilalmat egy salátatörvényben rejtették el: abban, ami elsősorban a felsőoktatási törvényt módosította az egyetemi vagyonkezelő alapítványok miatt. Azokban történetesen a polgármesterek is viselhetnek kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tisztséget, és pénzt is kaphatnak érte. Nem is keveset – többet, mint a főállásukért. Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét fideszes polgármestere havi 1,6 milliót vesz fel ilyen címen, Dézsi Csaba András, Győr ugyancsak kormánypárti első embere pedig másfél milliót (utóbbi egy korábbi, szintén kivételes passzus alapján orvosként is keres ugyanennyit). Rajtuk kívül Veres Pált, Miskolc független városvezetőjét választották be ilyen testületbe, de ő ingyen látja el feladatait.